Home » Во фокусот (page 445)

Во фокусот

Мобилното огласување ќе достигне 72% од вкупното дигитално огласување во наредниве 4 години

Ако се верува на најновото истражување на eMarketer, инвестициите во мобилно огласување во наредниве 3-4 години вртоглаво ќе пораснат и ќе доминираат во целокупниот микс на дигитален маркетинг учествувајќи со најголем процент. Во 2015 година, инвестирањето во моблни реклами во САД ќе се зголеми за неверојатни 50%, достигнувајќи бројки од 28 ... Read More »

Cannes Lions ги објави имињата на членовите на жири комисиите за овогодинешниот фестивал

Cannes Lions во текот на вчерашниот ден ги објави имињата на членовите на 16-те жири комисии за овогодинешното издание на најпрестижниот креативен фестивал. Вкупно 309 искусни професионалци од индустријата кои доаѓаат од 44 земји ќе го сочинуваат досега најразновидното жири во кое годинава за прв пат има претставиници од Чешка, ... Read More »

„Чаршиско“- ново македонско пиво!

Македонија станува побогата за уште еден домашен пивски бренд. Сопствениците на Пивница „Стар Град“ решија да ги изненадат своите гости со пиво од домашно производство. Пивото се вика „Чаршиско“,именувано по најпрепознатливиот дел на Скопје – Стара Скопска Чаршија, каде што и се наоѓа пивницата. За почеток ова пиво ќе се пие ... Read More »

Млекара Здравје Радово со нов производ: Сутлијаш!

Богатата палета на Млекара Здравје Радово деновиве е збогатена со нов производ – млечен десерт Сутлијаш. Новиот производ е подготвен по стар проверен и традиционален рецепт, но со нова, модерна технологија која на сутлијашот му дава оригинален вкус. Сутлијашот до корисниците доаѓа во атрактивно пакување од 150 грама, кое ја ... Read More »

Imago Box со одличен self-promo проект !

(РЕГИОН) – Овие денови во центарот на Загреб преку ноќ осамнаа уметнички инсталации наизглед обични предмети кои го привлекоа вниманието на граѓаните, а се работи за новата и интересна ПР промоција на Imago Box, агенцијата која работи во склоп на агенцијата Imago и која помеѓу другото се занимава и со брендирање ... Read More »

Се спојуваат “Крафт“ и “Хајнц“

Компаниите „Крафт фудс” и „Хајнц” ги потврдија плановите за спојување во прехранбениот гигант под називот „Крафт Хајнц ко“, пренесуваат светските медиуми. Новиот ентитет ќе стане една од водечките светски групации во секторот прехрана и безалкохолни пијалаци и трета по големина во Северна Америка. Седиштето на новоформираната групација ќе се наоѓа ... Read More »

Денеска почнува Словенскиот огласувачки фестивал (SOF) 2015

Денеска и утре во Порторож, Словенија, се оддржува 24-тото издание на SOF (Словенски огласувачки фестивал). најстариот словенски фестивал на креативноста. Во својот програмски дел СОФ ќе понуди расправа по клучните актуелни прашања од индустријата и ќе овозможи не само размена на знаења, искуства и идеи, туку и размена на различните погледи ... Read More »

McCann Скопје вработува Арт директор

Една од водечките македонски маркетинг агенции, McCann Скопје го проширува својот тим со Арт Директор. Во продолжение нивниот оглас за работа првично објавен на агенцискиот веб сајт. Да се биде дел од нашиот тим е предизвик и уникатно искуство. Бараме креативни, амбициозни и мотивирани луѓе, подготвени за нови предизвици и работа во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365