Home » Во фокусот » Енергична кампања по повод претстојното Светско фудбалско првенство во Русија

Енергична кампања по повод претстојното Светско фудбалско првенство во Русија

Добро е познато дека Американците не се премногу наклонети кон фудбалот или како што го нарекуваат во САД, „soccer“. Но, со приближувањето на Светското првенство 2018 година во Русија и со навестувања дека ова ќе биде најгледан настан во историјата, Fox Sports и агенцијата Wieden & Kennedy Њујорк започнаа обемна и агресивна кампања за подигање на интересот на Американците, со некои славни личности во спотот.

Тука се, се разбира, големите фудбалски легенди како Лионел Меси, потоа Дејвид Бекам, кој ќе го следи светското првенство со Дедпул(!?), а тука е и Мајк Тајсон кој му се восхитува на уште една спортска легенда, позната по тоа што ги гризи неговите противници, Луис Суарез.

Ова е само еден од спотовите од големата кампања, која ќе вклучи и други реклами прилагодени на пазарите за кои се наменети.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Marketing365 Marketing365 Marketing365