Home » Во фокусот » McCann Worldgroup назначи нов главен глобален креативен директор

McCann Worldgroup назначи нов главен глобален креативен директор

Како што пренесува AdAge, постигнат е договор за враќање на Роб Рајли во McCann Worldgroup, овојпат како главен глобален креативен директор.

Рајли претходно во 90-тите има работено како копирајтер за Кока-Кола во МекКен и сега доаѓа од Crispin Porter & Bogusky каде беше главен креативец повеќе од десетина години.

rob-reilly-marketing365

Новата функција ќе ја првземе во Март, наследувајќи го Линус Карлсон кој продолжува како главен креативец во Commonwealth, која исто така е компанија дел од McCann групацијата.

Роб Рајли има работено како глобален креативен директор за Бургер Кинг а во Crispin Porter & Bogusky се приклучи во далечната 2003 год. почнувајќи како копирајтер а подоцна во 2010 година беше назначен за глобален креативен директор на агенцијата. Некои од попознатите негови глобални “акаунти“ се и Microsoft, Dominos, Old Navy и Kraft , притоа освојувајќи награди на многу фестивали вклучувајќи го и најпрестижниот во Кан.

 

 

Автор Борис Ефтимовски

Борис е маркетинг и ПР професионалец, основач на Маркетинг365. Во своето работно портфолио, вклучува работни ангажмани за повеќе домашни и интернационални мали, средни и големи компании каде бил вклучен како маркетинг/ПР менаџер или консултант. Доколку Ви е потребна асистенција или консултација за Вашите маркетинг, ПР или продажни активности пишете му на: boris@marketing365.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Marketing365 Marketing365 Marketing365