Home » Tag Archives: акции

Tag Archives: акции

Пад на акциите на Nike откако се одлепи патиката на младата кошаркарска ѕвезда Зајон Вилијамсон

Вредноста на акциите на брендот за спортска опрема Најк падна за околу 1%, еквивалентно на 1.12 милијарди долари од вредноста на брендот, после кошаркарскиот натпревар од американската универзитетска лига помеѓу екипите на Duke и UNC. Имено, ѕвездата на Duke University и еден од „најжешките“ потенцијали за НБА лигата, Зајон Вилиајмсон, ... Read More »

Атлантик Група: Силен раст на профитабилноста и очекуван раст на продажбата

Акцијата на Атлантик Група е водечка на примарниот пазар на Загребската берза Во првите девет месеци од 2018 година, Атлантик Група оствари вкупен приход од 518 милиони евра, органски раст на продажбата од 3,7 проценти во споредба на истиот период лани, додека благиот номинален пад на продажбата од 0,5 проценти ... Read More »

Акциите на Најк паднаа по објавувањето на нивната кампања!

Акциите на Најк паднаа за два отсто во вторникот, откако повиците за бојкот на гигантот за спортска облека добија замав на социјалните мрежи, бидејќи Најк го избра Колин Каперник за заштитно лице на рекламната кампања, со која се обележува 30 години на слоганот „Just do it“. Кризата дополнително се прошири ... Read More »

Најголем пад во историјата на берзата во САД: Вредноста на Фејсбук за еден ден падна за 119 милијарди долари

Оваа технолошка компанија неславната титула на најголем дневен пад на берзанската вредност во историјата на САД ја постигна благодарение на рекордниот пад што беше забележан на Wall Street во четвртокот Акциите на компанијата паднаа за дури 19%, на околку 176,26 долари откако инвеститорите беа разочарани од продажбата и порастот на ... Read More »

Има ли спас за Snapchat?

Snap(chat) забележа уште еден лош квартал  – голема загуба, помал пораст на бројот на корисници од очекуваниот и намалена побарувачка на очилата Spectacles Се` до неодамна Snap беше компанија на која технолошките гиганти сакаа да потрошат милијарди долари, а истражувањата покажувале дека Snapchat е најпопуларна социјална мрежа помеѓу тинејџерите, а ... Read More »

Netflix конечно “раскина” со слабиот раст на претплатници и неговите акции бележат невиден раст

Netflix конечно се збогува со трендот на слаб пораст на базата на претплатници, и како што самиот најави овој квартал ги надмина и своите но и очекувањата на Wall Street. Акциите на Netflix апсолутно се искачуваат во нагорна линија, сега дури и повеќе од 20% откако се објави извештајот на приходи ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365