Home » Tag Archives: Амазон

Tag Archives: Амазон

Третина од малопродажните бизниси во Велика Британија се загрижени поради доминацијата на Амазон

Потрошувачкото искуство и услугата на купувачите се она што може да им помогне на трговците да се соочат со претстојните предизвици 32% од трговците во Велика Британија признале дека “не можат да спијат” поради страв од тоа како Амазон ќе влијае на нивниот бизнис, се наведува во новата студија објавена ... Read More »

Амазон за прв пат на третата позиција во дигиталниот рекламен простор во САД

Гигантот за е-трговија брзо се движи напред во светот на дигиталното огласување и за прв пат ги надмина Oath и Microsoft Агресивниот продор на Амазон во дигиталниот рекламен простор ја oднесе оваа компанија на третата позиција во најновите прогнози на приходите од огласување на дигиталните платформи во САД, кој ги ... Read More »

Амазон истражува дали вработените продаваат доверливи податоци

Амазон, светскиот гигант за продажба на стоки преку интернет, истражува дали вработените во оваа компанија продаваат доверливи информации на други компании, особено во Кина, објави Wall Street Journal. Според весникот, вработените во Амазон, преку посредници  продавале интерни податоци и други доверливи информации на трговците кои ги продаваат своите производи на ... Read More »

Подгответе се за шопинг подобар од Black Friday – стигнува Prime Day!

Сигурно знаете дека онлајн продажбата претставува опасна закана за трговските центри, а главната причина се гигантите за е-трговија, како Амазон. Подгответе се за нов удар на класичениот шопинг со попусти кои ги нуди Prime Day. Шопингот кој е подобар од Black Friday започнува на 16-ти јули. Prime Day, празникот за ... Read More »

Амазон престана да купува реклами на Гугл

Некои маркетери веруваат дека овој потег од Амазон е знак дека компанијата се подготвува за сопствена огласувачка понуда Амазон престана да купува популарни видови реклами на Google, известува AdAge, повикувајќи се на добро информирани извори. Овој потег го продлабочува раздорот помеѓу двата технолошки титани и ја сигнализира растечката амбиција на ... Read More »

Како Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл манипулираат со нашите емоции?

Вкупниот пазарен удел на компаниите Амазон, Епл, Фејсбук и Гугл денес е еднаков на БДП во Индија. Како дојдовме до тоа овие четири компании целосно да се инфилтрираат во нашите животи, да станат дел од нашето секојдневие и да ги контролираат нашите емоции? Конкретни податоци на оваа тема изнесе Скот ... Read More »

Која компанија и која личност имаат најпозитивно влијание врз луѓето?

Меѓу технолошките компании, Амазон има најголемо позитивно влијание врз општеството, додека лицето кое има најголемо влијание врз секојдневниот живот на Американците e Џеф Безос Технологијата и технолошките компании имаат значително влијание врз начинот и квалитетот на животот, но ваквиот голем напредок на технологијата има и одредени негативни последици – како ... Read More »

Кои се најдобрите компании за вработување според LinkedIn?

Користејќи податоци собрани од повеќе од 546 милиони луѓе што ја користат мрежата, LinkedIn ги објави најпопуларните 50 компании каде што Американците најмногу сакаат да работат. Биле разгледувани степенот на кој корисниците гледале и аплицирале за отворените работни места во компанијата, бројот на следбеници и прегледи кои ги има страницата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365