Home » Tag Archives: ББДО

Tag Archives: ББДО

BBDO Загреб го доби Старопрамен

(РЕГИОН) -Хрватската маркетинг агенција BBDO Zagreb, на меѓународниот конкурс од компанијата Molson Coors Europe го освои проектот за глобалната кампања на познатиот чешки пивски бренд – Старопрамен. Кампањата под називот “Pleasure from Prague“ вклучува изработка на целосна брендинг стратегија што подразбира и осмислување и изработка на комуникациски алатки на целосниот спектар ... Read More »

BBDO ја искористи “морничавата“ страна на LinkedIn за супер паметна кампања

LinkedIn е првенствено позната како професионална бизнис мрежа. Сепак, таа има и своја “морничава“ и “воајерска“ страна: функцијата ‘кој го прегледал вашиот профил’. Vier (една од поголемите белгиски ТВ-станици) и агенцијата BBDO ја искористија оваа функција за да го објават почетокот од емитувањето на ‘Stalker’, нова трилер ТВ серија. Тие ... Read More »

AMV BBDO со супер кампања за Eurostar

Британската креативна агенцијата AMV (Abbott Mead Vickers ) која е дел од BBDO мрежата и која во моментов го носи епитетот бр.1 креативна агенција во Обединетото кралство, денеска на јавна сцена ќе ги промовира новите реклами за нивниот клиент Eurostar. Eurostar се водечки превозник во железничкиот сообраќај, нудејќи брзи возни линии ... Read More »

Реклами кои ги слушаш додека спиеш :)

реклами, автобус, воз, стакло, Маркетинг365

Адвертајзерите влегоа во нашите глави….и тоа буквално ! :) Знаеме дека наша “работа“ хмм.. да… “работа“ …е да се обидуваме да “влеземе“ во главата на потрошувачите, па што велите на можноста тоа “…влеземе во главата“ да го направиме буквално ? По се изгледа дека за скоро време ќе можеме… откако ... Read More »

Публицис и Омником ја создаваат најголемата маркетинг агенција на светот !

публицис, омником, групација, маркетинг агенции

Американската маркетинг компанија – Омником и француската Публицис соопштија дека ќе се спојат и со тоа ќе ја формираат групацијата ОМНИКОМ ПУБЛИЦИС ГРУП, која ќе биде вредна 35,1 милијарда долари. Џон Рен (досегашен CEO на Омником) и Морис Леви (досегашен CEO на Публицис) заеднички ќе ја водат компанијата а акционерите ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365