Home » Tag Archives: Бугарија

Tag Archives: Бугарија

Компанијата Метро во Бугарија казнета со 7,6 милиони евра заради некоректна рекламна кампања

Бугарската комисија за заштита на конкуренција неодамна ја казни компанијата Metro Cash & Carry со околу 7,6 милиони евра, односно 2% од нивниот годишен промет во 2017 година поради нелојална компаративна рекламна кампања. Комисијата за заштита на конкуренцијата нареди Метро веднаш да ја сопре кампањата и да ја информира јавноста ... Read More »

M3 Communications прогласена за најдобра ПР агенција во Бугарија за 2017 година

M3 Communications Group беше прогласена за ПР агенција за 2017 година во Бугарија на овогодинешното издание на BAPRA Bright Awards, во организација на Бугарската асоцијација на ПР агенции (БАПРА). Ова е најпрестижната награда на натпреварот, која се доделува за најмногу реализирани успешни проекти и кампањи во изминатата година. M3 Communications ... Read More »

Publicis One во Бугарија во својата групација ја додаде и агенцијата Red Lion

(РЕГИОН) – Publicis One во Бугарија во своето портфолио ја додаде и креативната агенција Red Lion, чија основна дејност ќе биде развој на комуникациски решенија, аудио-визуелни производи и дизајн. Новиот “бренд“ ќе го предводи Георги Пергелов, долгогодишен менаџер на компанијата, а на тимот ќе им се придружат  и специјалисти од ... Read More »

Отворен конкурсот за десеттото издание на Effie Бугарија

Агенциите и огласувачите веќе можат да ги пријават своите кампањи за десеттото издание на наградниот кокурс за ефективност во маркетиншките комуникации Effie Бугарија, кој традиционално го организира Бугарската асоцијација на комуникациски агенции (БАКА). Оваа година  за прв пат настанот Effie Бугарија нема да се оддржи на пролет, туку во ноември, ... Read More »

Бугарскиот телекомуникациски гигант “Мобилтел” ја избра United Partners за своја PR агенција

(РЕГИОН) – Најголемата телекомуникациска компанија и еден од најголемите огласувачи во Бугарија “Мобилтел” потпиша едногодишен договор за ПР услуги со долгогодишната независна бугарска агенција United Partners. Во рамките на новото партнерство, двете компании ќе работат во насока на позиционирање на брендот “Мтел” од телекомуникациски оператор кон дигитална медиска компанија со ... Read More »

Бугарската ПР агенција “Параграф 42” склучи партнерство со американската Ketchum

Агенцијата за односи со јавност “Параграф 42” склучи заедничко партнерство за Бугарија со глобалната комуникациска агенција Ketchum, дел од групацијата на Omnicom Group. Целта на партнерството е размена на искуства и експертиза, како и привлекување на нови клиенти кои го опслужуваат бугарскиот пазар. Како официјален партнер, Агенцијата “Параграф 42” ќе ... Read More »

Уништени улични објекти во Бугарија добија очи

Во изминативе два месеци низ Бугарија уништените улични објекти се претворија во уметност. Тие добија очи кои треба да ги хуманизираат улиците и животната средина, а со тоа да го привлечат вниманието на минувачите. Иницијативата, именувана како „Eyebombing“ ги опфаќа формите на надворешното опкружување, со цел луѓето да го гледаат ... Read More »

All Channels е PR агенција на годината во Бугарија

All Channels Communication Group е избрана за агенција на годината во осмото издание на PR конкурсот BAPRA Bright Awards, организиран од Бугарската асоцијација на PR агенции (БАПРА). Освен со најпрестижната награда на натпреварот, која се доделува за севкупната презентација на агенциите и успешно реализирани проекти во текот на изминатата година, тимот ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365