Home » Tag Archives: велика британија

Tag Archives: велика британија

Велика Британија воведува најостри интернет закони во светот за заштита на децата

Велика Британија ќе има најостри закони за интернет во светот, порачаа британските министри, а британската влада истовремено ја поддржа кампањата на “Дејли телеграф“ за законската обврска за заштита на децата на интернет. Министерот за култура Џереми Рајт и министерот за внатрешни работи Саџид Џавид ја открија “Белата книга” (White Paper) ... Read More »

Погледнете ја рекламата која е забранета во Велика Британија затоа што е премногу политичка

Емитувањето на рекламата која укажува на последиците од производство на палмино масло е забрането во Велика Британија,  бидејќи рекламата е премногу политичка Британскиот ланец на супермаркети „Iceland“ во април во своите продажни центри ја забрани продажбата на палмино масло, а причината е големото загадување на животната средина предизвикано од зголемената ... Read More »

Поради протест на граѓани, Кока Кола ја намали Божиќната турнеја која дели бесплатни пијалоци

Турнејата на божиќниот камион на Кока Кола во Велика Британија е многу пократка, затоа што граѓаните и локалните власти се побунија за бесплатниот пијалок. Како што пишува Гардијан, камионот тргна од Глазгов минатата недела и ќе посети 24 британски градови, додека минатата година беше во 38 градови. Ова е последица ... Read More »

Третина од малопродажните бизниси во Велика Британија се загрижени поради доминацијата на Амазон

Потрошувачкото искуство и услугата на купувачите се она што може да им помогне на трговците да се соочат со претстојните предизвици 32% од трговците во Велика Британија признале дека “не можат да спијат” поради страв од тоа како Амазон ќе влијае на нивниот бизнис, се наведува во новата студија објавена ... Read More »

Истрага против инфлуенсерите и ѕвездите на социјалните мрежи

Во Велика Британија започната е истрага против познатите личности и инфлуенсерите кои на социјалните мрежи објавувале спонзорирана содржина и добивале пари за неа, а за тоа не ги известиле своите фанови Големата популарност и милијарди корисници на социјалните мрежи во изминатите неколку години создадоа едно ново знимање – т.н. инфлуенсери, ... Read More »

Огласувачите во Велика Британија разочарани од Фејсбук, се враќаат на печатените медиуми

Печатените медиуми во Велика Британија забележаа пораст во приходите од рекламирање за прв пат од 2010 година, а како објаснивање се навдува незадоволството од однесувањето на некои технолошки компании Огласувањето во печатените медиуми, заедно со радио и телевизијата, е во пад веќе многу години, додека огласувачите истовремено се` повеќе се ... Read More »

Кампања на најголемата тутунска компанија против пушењето !?

Филип Морис објави рекламен оглас во кој тврди дека нивната новогодишна одлука е да им помогнат на луѓето да престанат да пушат цигари Најголемата светска тутунска компанија Филип Морис, започна кампања во Велика Британија, во која тврдат дека нивна новгодишна одлука е да им помогнат на луѓето да се откажат ... Read More »

Ауди користи билборди чијашто порака е прилагодена на состојбата на патиштата

Билбордите промовираат различни технологии на овај бренд, во зависност од моменталните временски услови,состојбата на патиштата и слично Ауди во Велика Британија започна OOH кампања која користи податоци за моменталните услови за возење, со цел да промовира различни технолошки придобивки на своите модели. Креирана од страна на BBH и произведена од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365