Home » Tag Archives: вработени

Tag Archives: вработени

Вработените од Пивара Скопје на заедничко книжевно матине со младите од СОС Детско село

Вработените од Пивара Скопје и младите од СОС Детско село, на заедничко дружење, со низа активности, го одбележаа годинешниот Меѓународен ден на жената – 8-ми Mарт. „Среќни сме што повторно имаме можност на овој начин да го одбележиме денот посветен на зацврстување и унапредување на улогата на жената во општеството. ... Read More »

Вработените во Гугл ширум светот протестираат поради лошиот однос спрема жените во компанијата

Овај потег без преседан во историјата на компанијата е дочекан со разбирање од страна на извршниот дирекор на компанијата Сундар Пичаи. Вработените во канцелариите на Гугл низ светот започнаа серија на протестни напуштања на работните места во незадоволство од тоа како компанијата ги третира жените. На пораките кои  се наоѓаат ... Read More »

Како да ги инспирирате вработените да бидат иновативни?

Иако првичниот успех на компаниите како Нетфликс, Фејсбук и Тесла е, се разбира, заснован на добрите производи кои ги донеле за потрошувачите, лидерите на овие технолошки светски гиганти препознале дека долгорочниот успех бара негување силна култура на иновации во рамките на нивните компании. Во индустриите кои многу брзо се менуваат, ... Read More »

Компаниите сè повеќе користат отпечатоци од прсти и скенирање на лица за идентификување на вработените

Се` повеќе светски компании, борејќи се лозинките, користат отпечатоци од прсти и други биометриски податоци за запирање на хакери, пишува CNN. “Гледаме многу брза еволуција на она што некогаш беа лозинките, подоцна паметни картички, а сега биометријата”, изјави Алекс Симонс, директор на програмскот менаџмент во одделот за идентитети на “Мајкрософт”. ... Read More »

Менаџментот на САСА нуди покачување на платите на сите вработени и дополнителни вложувања во подобри услови за работа

Преговорите меѓу раководството на рудникот САСА и синдикатот – членка на Мултиетничкиот синдикат на образованието (МЕСО), влегуваат во завршна фаза. Согласно потишаната спогодба за преговори, раководството на САСА го достави до синдикатот предлогот за зголемување на платата на вработените и натамошно унапредување на условите за работа во компанијата, што соодветствува ... Read More »

Се` повеќе работодавци ги проверуваат социјалните мрежи на своите вработени

Доколку барате работа или сакате да ја промените постојната, можеби би требало да обратите посебно внимание на тоа што и како објавувате на своите профили на социјалните мрежи. Имено, истражувањето спроведено во САД покажа дека дури 70% од работодавците ги проверуваат профилите на своите потенцијални вработени на социјалните мрежи пред ... Read More »

Витаминка прослави 60 години постоење со своите вработени и нивните семејства

Со повеќе од 600 вработени и нивните семејства Витаминка го прослави 60-годишното успешно работење на македонскиот пазар. Под мотото „Витаминка е моето семејство“ со многу забава, подароци за вработените и нивните семејства, детско катче за најмалите во кругот на компанијата беше одбележан големиот и значаен јубилеј. Пред вработените се обрати ... Read More »

За Атлантик група вработените се најголемата вредност

Тим од Атлантик Група од Македонија, формиран од петмина колеги од различни сектори е победник на националниот Case Study натпревар во организација на IEDC Бледското училиште за менаџмент. Со освојување на првото место во националниот натпревар, македонскиот тим на Атлантик Група се квалификуваше за глобалниот  Case Study натпревар. Главната цел ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365