Home » Tag Archives: гугл

Tag Archives: гугл

Google отвори нови канцеларии во Берлин

Google ги отвори своите нови канцеларии во Берлин во кои ги смести своите тимови за вештачка интелигенција, Google Play, Youtube, Google for Startups и клауд услуги. Главниот извршен директор на Google, Сундар Пичаи, беше присутен на официјалното отворање на канцелариите на компанијата во германскиот главен град Берлин. Станува збор за ... Read More »

Како би можел да изгледа пребарувачот Google

Google покажа како би можело да изгледа нивниот пребарувач доколку се усвои директивата за авторските права на подрачјето на ЕУ Европската унија сака да ги заштити сите творци, уметници и новинари и не сака Гугл, Фејсбук и другите големи компании да остваруваат приходи со пренесување на содржините од медиумите, без ... Read More »

Апликација која ве спарува со вашиот двојник од светот на уметноста

На крајот од секоја година се осврнуваме врз оние работи кои ја одбележаа и оставија значајна трага. Кога се во прашање дигиталните и интегрирани кампањи, своја трага секако остави апликацијата на Google преку која може да го најдете својот двојник во светот на уметноста – прикачувате селфи и потоа апликацијата ... Read More »

Меколи Калкин е повторно “Сам дома“ во новата реклама на Google

Речиси три децении откако е снимен култниот филм, Меколи Калкин повторно го глуми Кевин во најдобрите сцени од филмот и го “оживеа“ филмот “Сам дома“. Станува збор за новата реклама на Google во која Кевин е повторно сам дома, но овај пат ги има Google Assistant уредите – Home Mini, ... Read More »

Google се фокусира на добрите работи во 2018 година во своето традиционално “Year in Search” видео

Светот можеби се соочува со голем број на проблеми, но Google одлучи да се фокусира на добрите работи кои се случија во 2018 година во своето традиционално „Year in Search“ видео. Видеото е засновано врз фактот дека во 2018 година, луѓето најмногу пребарувале фрази кои го вклучуваат зборот „добро“ (“good”) ... Read More »

Google по грешка пласираше пробна реклама на огромен број страници и апликации

Оваа грешка може да го чини Google речиси 9 милиони евра во форма на изгубени надоместоци и отштети за издавачите Една грешка што се случи во текот на тестирање на Гугл, кога еден од практикантите на Гугл ненамерно пласира пробна реклама на “огромен број” на вистински сајтови и апликации, може ... Read More »

Дизни потпиша огласувачки договор со Гугл

Гигантот на забавната индустријата ќе го пренасочи рекламниот бизнис на полето на дигиталните видеа и дисплеј огласување во Google Ad Manager Дизни потпиша повеќегодишен договор за дигитално огласување со Google, во рамките на кое ќе го префрли својот каталог на дигитално рекламирање, во кое  се вклучени брендови како Marvel, Pixar ... Read More »

Гугл ги заострува условите за политичко рекламирање пред изборите во ЕУ

Американскиот интернет гигант Гугл соопшти дека ги заострува условите за огласување во ЕУ во рамките на настојувањето да го спречи ширењето на дезинформации и да ја зголеми транспарентноста во очи на изборите за Европскиот парламент во мај наредната година Како што се приближуваат изборите во ЕУ, американските технолошки компании се ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365