Home » Tag Archives: деца

Tag Archives: деца

Како реагираат децата на рекламите за храна?

Маркетерите кои сакаат да промовираат здрави навики во исхраната кај децата би можеле да имаат корист од употреба на фотографии, наместо анимирани ликови или анимирани слики, според една студија на списанието Journal of Advertising Research (JAR). Студијата со наслов “Избор на визуелни елементи во рекламирањето здрава храна на децата: Дали ... Read More »

Вип го одбележува Меѓународниот ден за безбеден интернет за сите

Денеска светот го одбележува „Меѓународниот ден за поголема безбедност на интернет за сите“. Како општествено одговорна компанија, препознатлива по своите заложби за понуда на дополнителна вредност за сите свои корисници, партнери, вработени и општеството во целина, оваа година, во глобалните напори се приклучува и телекомуникациската компанија Вип со својата Вип ... Read More »

Кампања на продукцијата на филмот Медена Земја: Со купена тегла мед донирате за децата од филмот

Тимот на документарниот филм „Медена земја“(Honeyland), кој победи во категоријата за документарни филмови од целиот свет на американскиот филмски фестивал „Санденс“, спроведува кампања за собирање средства наменети за семејството што се појавува во филмот. Кампањата ги повикува граѓаните да купат тегла мед од „Медената земја“, а парите од продажбата ќе ... Read More »

Забавна кампања која на необичен начин сака да ги охрабри децата да јадат здрава храна

Децата стануваат херои во борбата против “злогласниот“ зеленчук во оваа забавна кампања Во новата кампања на британската телевизија ITV и иницијативата за здрава исхрана кај децата Veg Power, различните зеленчуци се всушност чудовишта кои единствено може да се победат само ако се изедат. Едноминутната реклама, режирана од страна на Ниниан ... Read More »

„Ако не го гледате, не значи дека не се случува“ – кампања против сексуалното злоставување на деца

Организацијата за заштита на деца Sanrakshan.org од Сингапур трансформираше традиционална принт кампања во интерактивно искуство со цел да ја подигне јавната свест против сексуалното злоставување на деца. Развиена од агенцијата Dentsu од Сингапур, кампањата посочува дека голем број од случаите на злоставување поминуваат незабележано и неказнето бидејќи децата се плашат ... Read More »

Уште една волонтерска акција на вработените од Пивара Скопје во СОС Детско Село

Во екот на новогодишната магија за споделување радост и среќа со најмилите, жените вработени во Пивара Скопје повторно го посетија СОС Детско Село Македонија. На заедничкото дружење, децата од СОС Детско село и волонтерките од Пивара Скопје, во топла и весела атмосфера, подготвуваа традиционални новогодишни колачиња. Ова е втора акција ... Read More »

Лего ја лансираше првата глобална празнична кампања

Рекламата која е создадена in-house се врти околу магијата на оние мали коцки што сите ги сакаме и со кои сите ние израснавме Лего ја лансираше својата прва глобална празнична кампања која ја покажува магијата на имагинацијата која нивните коцки ја будат во “децата” од сите возрасти. Шарената оптимистичка реклама ... Read More »

ЕУ ги заострува правилата за рекламирање со цел заштита на малолетниците

Застапниците на Европскиот парламент во вторникот со мнозинство гласови ги усвоија измените на директивата за обезбедување на аудиовизуелни медиумски услуги со кои ќе се заострат правилата за огласување заради заштита на децата и поголема промоција на европска содржина. Построго ќе ги регулираат содржините кои повикуваат на насилство, омраза и тероризам, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365