Home » Tag Archives: дизајн

Tag Archives: дизајн

Мекдоналдс за малку ќе изгледаше вака – откриен предлог-дизајн од 1973 година

Тешко е да се замисли бренд како Мекдоналдс без своите заштитни бои – црвена и жолта. Златните лакови на Мекдоналдс го издржале тестот на времето и претставуваат симбол на една иконична „институција“ ширум светот. Но, да не бил тогашниот разумен бренд менаџер на компанијата, приказната можела да биде сосем поразлична. ... Read More »

Кока Кола го лансира новиот глобален packaging design за глобалната кампања на – It’s time to eat together

Автор: Душан Пецов Глобалната Pivot Experience агенција Geometry ја имаше задачата да го креира новиот глобален packaging design за Кока Кола кој што ја рефлектира сржта (The Essence) и е продолжение на новата глобална кампања ‘’IT’S TIME TO EAT TOGETHER’’. Новиот packaging design има за цел да покаже дека разликите ... Read More »

IKEA направи своја верзија на Кама Сутра

Во својата нова кампања за Соединетите Американски Држави, брендот за мебел IKEA се одлучи да направи своја верзија на Кама Сутра и да ги инспирира потрошувачите да го „зачинат“ амбиентот во своите спални соби. Имено, во новиот каталог на IKEA, имињата на бројните секс-пози од Кама Сутра се употребни за ... Read More »

Своч го обвини Самсунг за копирање на дизајнот на нивните часовници

Само неколку дена откако Самсунг го објави својот нов Galaxy Watch, компанијата се соочува со огромна тужба. Swatch Group, производител на часовници во чија закрила се брендовите како Tissot, Omega, Rado и Swatch, поднесе тужба против Samsung Electronics во која се тврди дека дизајнот за паметните часовници Samsung Gear Sport, ... Read More »

Петте фази на мисловниот процес во дизајнот

Автори: Рике Дам и Тео Сијанг од Interaction Design Foundation. Во 1969 година, нобеловецот Херберт Симон го објавил трудот „The Sciences of the Artificial“, составувајќи го еден од првите формални модели за процесот на дизајнерско мислење. Неговиот модел се состоел од седум чекори, секој од нив со сопствени компоненти и ... Read More »

Моќта на дизајнот: Како обичен редизајн на еден лифт може да го подигне работниот дух?

Лифтот не првото место на кое луѓето помислуваат како простор за интересна интеракција. Најголемиот дел од времето во лифт помининува во тивко гледање напред или во екраните на телефоните. Дизајнерите од Conran Design Group, дел од агенцијата Havas London, се одлучија да ја прекинат монотонијата и да им дадат тема ... Read More »

„Најгрдите“ вести од годината поставени на „грди“ божиќни џемпери

Еден тренд помеѓу брендовите кој не запира е создавањето на специјално дизајнирани „грди“ божиќни џемпери. Популарната кампања на Кока Кола за Coke Zero од 2013 година го популаризираше овој феномен, кон кој потоа се приклучија и други брендови како Burger King и Liquid-Plumr. Додека овие џемпери беа наменети за забава, ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365