Home » Tag Archives: доминација

Tag Archives: доминација

Дуополот Гугл&Фејсбук продолжува да доминира, одвлекувајќи ги буџетите од другите играчи

Овај двоец ќе заработи 176 милијарди долари оваа година од рекламирање, со што нивниот удел во интернет огласувањето ќе надмине 60% WARC откри дека од 590,4 милијарди долари потрошени за рекламирање во светот минатата година, 144,6 милијарди евра (24,5%) се потрошени на “дуополот” Гугл и Фејсбук. Уделот на дуополот во ... Read More »

Третина од малопродажните бизниси во Велика Британија се загрижени поради доминацијата на Амазон

Потрошувачкото искуство и услугата на купувачите се она што може да им помогне на трговците да се соочат со претстојните предизвици 32% од трговците во Велика Британија признале дека “не можат да спијат” поради страв од тоа како Амазон ќе влијае на нивниот бизнис, се наведува во новата студија објавена ... Read More »

Продолжува доминацијата на Google и покрај казните од Европската Унија и GDPR

Google сé уште ги граби огласувачките буџети на компаниите ширум светот, благодарение на кои овој гигант забележа уште еден силен квартал и покрај огромните проблеми со регулаторните тела во Европа Матичната компанија Google, Alphabet, ги објави резултатите за вториот квартал годинава, со промет од 26,24 милијарди долари. Огласувачкиот бизнис на ... Read More »

Кои брендови доминираат на социјалните мрежи

Логото на McDonald’s месечно се појавува на речиси 900.000 фотографии на Инстаграм и Твитер Појавата и големата популарност на социјалните мрежи во изминатата деценија им овозможи на компаниите нов вид на интеракција со потенцијалните купувачи.  Таа стана една од клучните механизми за градење на брендовите. Компанијата Brandwatch преку својот специјализиран ... Read More »

Гугл и понатаму доминира во рекламите при пребарување на производи

Рекламите на Google се уште доминираат во пребарувањето на производи и покрај рекордната глоба во износ од 2,42 милијарди евра со која ЕУ сакаше да го натера гигантот да отвори повеќе простор за конкуренцијата Рекламите на Google во пребарувањата “за купување” и понатаму доминираат речиси над сите други останати конкуренти, ... Read More »

Фејсбук доминира на социјалните медиуми

Facebook го зацврсти својот статус на неприкосновен крал во џунглата на социјални медиуми во новото истражување, кое покажа не само дека оваа социјална мрежа самата има повеќе месечни посети од било која друга, туку и дека тоа го имаат и нејзините сестрински платформи, WhatsApp и Messenger. Бројките кои ги собра ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365