Home » Tag Archives: Душан Дракалски

Tag Archives: Душан Дракалски

Речиси 1200 креативни идеи од 28 држави ќе се натпреваруваат на Golden Drum 2018

Речиси 1200 креативни идеи од 28 држави ќе се натпреваруваат на јубилејното 25-то издание на меѓународниот фестивал на креативноста Golden Drum, кој ќе се одржи од 17 до 19 октомври 2018 во Порторож, Словенија. Потесниот избор ќе биде познат на 17 октомври (среда), додека пак победниците ќе бидат прогласени на ... Read More »

Душан Дракалски на чело на овогодинешното WHAT жири на Golden Drum

Меѓународниот фестивал на креативноста Golden Drum го најави Душан Дракалски за нов претседател на WHAT натпреварувачкото жири. Тој е главен креативен директор за Европа во компанијата Ray Productions во Чешка и е признат како еден од најкреативните и најискусни комуникациски експерти на Балканот. Тој е креативец и режисер кој создава ... Read More »

Душан Дракалски и Василије Ќорлука дел од жири комисијата на фестивалот Golden Drum

Дваесет и четвртиот фестивал Golden Drum по втор пат ќе биде одржан во Љубљана од 18 до 20 октомври. Посетителите на фестивалот ќе имаат прилика да слушнат повеќе од 30 инспиративни професионалци од различни сфери на креативноста и да погледнат предлози од 38 различни земји, кои ќе се натпреваруваат за ... Read More »

Душан Дракалски: Aдвертајзингот се менува и оди во некои сфери каде што на сите нас ќе ни биде чудно да престојуваме!

Нашиот Душан Дракалски, кој работи како извршен креативен директор на агенцијата Demner, Merlicek & Bergmann во Австрија, оваа година е претседател на регионалното жири за доделување на наградите KAKTUS 2017 во склоп на истоимениот фестивал за интегрирани комуникации кој ќе се оддржи на 1-ви и 2-ри ноември годинава во Белград, ... Read More »

Илинка Црвенковска, Жарко Димитриоски и Душан Дракалски дел од регионалното жири на #Kaktus2017

Организаторите на фестивалот на интегрирани комуникации Кактус од Србија го објавија списокот  со членови на регионалното жири за доделување на стручните награди за годинава. Регионалното жири е составено од 11 креативни директори од регионот, а македонски претставници во одбраното друштво се  Илинка Црвенковска од Идеа Плус, Жарко Димитриоски од Еден На ... Read More »

Душан Дракалски стана дел од “Куќата на славните“ на Голден Драм

Регионалниот креативен фестивал Голден Драм (Golden Drum) официјално објави дека нов член на “Куќата на славните“ (Hall of Fame) станува регионалниот креативен директор на агенцијата Њу Момент, македонецот Душан Дракалски, кој е признаен како еден од најкреативните и најискусни комуникациски специјалисти во регионот. Душан Дракалски е главен креатор на повеќе светски-наградувани ... Read More »

НАСТАН : “Lions Talks” – што ни донесе Cannes Lions 2015 (Сабота, 12:00h. во Concept 37)

Прославата по повод 2 години постоење на арт кафулето Concept 37 продолжува и оваа Сабота! Настанот “Lions Talks” , на кој ќе се рекапитулира се она важно што ни го донесе овогодинешното издание на најголемиот светски креативен фестивал Cannes Lions, ќе се одржи во Сабота (11.07.2015 г.) почнувајќи од 12:00 часот, во организација на ... Read More »

Душан Дракалски дел од жирито на Cannes Lions

Душан Дракалски, регионалниот креативен директор на агенцијата New Moment New Ideas company Y&R е избран како дел од жирито на најпрестижниот светски адвертајзинг фестивал што се одржува во Кан – Cannes Lions. Тој ќе биде дел од жирито за категоријата Direct Lions, кое го предводи претседателот James McGrath, креативниот директор ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365