Home » Tag Archives: ЕУ

Tag Archives: ЕУ

Фејсбук ги заострува правилата за политичко огласување во ЕУ

Компанијата Фејсбук објави дека ги заострува правилата за политичко рекламирање во ЕУ во пресрет на изборите за Европскиот парламент закажани за мај, во последните напори да се справи со лажните вести и зголемување на транспарентноста на нивните платформи Почнувајќи од крајот на март, купувачите на политички реклами ќе мора да ... Read More »

Гугл ги заострува условите за политичко рекламирање пред изборите во ЕУ

Американскиот интернет гигант Гугл соопшти дека ги заострува условите за огласување во ЕУ во рамките на настојувањето да го спречи ширењето на дезинформации и да ја зголеми транспарентноста во очи на изборите за Европскиот парламент во мај наредната година Како што се приближуваат изборите во ЕУ, американските технолошки компании се ... Read More »

Во ЕУ се “кршат копјата“ заради дигиталниот данок

Планот на Европската Унија за оданочување на прометот на големите интернет компании, како Гугл и Фејсбук, е на работ на колапс поради земји кои го отфрлија и најавија национални иницијативи, наместо него, пренесува Ројтерс Според предлогот на Европската комисија од март оваа година, земјите на ЕУ ќе наплаќаат данок од ... Read More »

ЕУ ги заострува правилата за рекламирање со цел заштита на малолетниците

Застапниците на Европскиот парламент во вторникот со мнозинство гласови ги усвоија измените на директивата за обезбедување на аудиовизуелни медиумски услуги со кои ќе се заострат правилата за огласување заради заштита на децата и поголема промоција на европска содржина. Построго ќе ги регулираат содржините кои повикуваат на насилство, омраза и тероризам, ... Read More »

ЕУ: 60 минути за отстранување екстремистичка содржина од социјалните мрежи

Европската комисија планира да ги заостри правилата за отстранување на екстремистички содржини од социјалните мрежи и воведувањето на казни за интернет платформите, кои оваа содржина нема да ја отстранат во рок од еден час. Како што пренесува Фајненшл тајмс, Европската комисија планира нова регулатива која би се однесувала на Facebook, ... Read More »

Дали ЕУ се подготвува да го уништи интернетот со новиот закон за авторски права?

Со желба да се воведе ред на интернет кога се работи за авторските права, Европската унија во законот за авторските права, додаде Член 13 кој ги обврзува сајтовите да воведат филтер за аплоадирање кој ќе проверува дали станува збор за авторско дело што потпаѓа под заштита на овај закон. Постои ... Read More »

Дознајте се` за Опшата регулатива за заштита на податоците (GDPR)

Општата регулатива за заштита на податоците е резултат на четиригодишната работа на Европската унија и усогласување на законодавството со нови, претходно незамисливи начини на кои денес се користат личните податоци. GDPR регулативата воведува поголеми парични казни во оваа област и им дава на граѓаните повеќе информации за тоа што компаниите ... Read More »

Еуростат: Речиси секоја втора компанија во ЕУ користи барем една социјална мрежа

Број на компаниите во Европската унија кои користат социјални медиуми постојано расте, така што во 2017 година речиси секоја втора компанија користела таков облик на комуникација. Имено, во последните години, 47% од компаниите во ЕУ, од оние со најмалку десет вработени кои учествувале во истражувањето, користеле барем еден од различните ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365