Home » Tag Archives: жири

Tag Archives: жири

Уште десетина дена за пријавување на White Square

Остануваат уште десетина дена до крајниот рок (7 април) за пријавување на еден од најголемите креативни фестивали во Централна и Источна Европа – White Square, додека пак првите победнички агенции ќе бидат познати уште на 19 арпил. Популарноста на White Square расте секоја година, одржувајќи ја својата одлична фестивалска традиција. ... Read More »

Објавен составот на жиријата и главните говорници на White Square

Еден од најголемите фестивали за креативен маркетинг и адвертајзинг комуникации во Источна Европа, White Square, ќе се одржи во белорускиот главн град Минск од 17 до 19 април. Секоја година, на фестивалот се пријавуваат над 1000 креативни кампањи од преку 30 држави, кои се натпреваруваат во различни категории кои ги ... Read More »

Василије Ќорлука и Милан Стојанов дел од жирито на престижниот Њујоркшки адвертајзинг фестивал

Василије Ќорлука, главен креативен директор за Адриатик регион во Публицис Групацијата и Милан Стојанов, креативен директор во Публицис Македонија се дел од жирито на престижниот Њујоркшки адвертајзинг фестивал. Во средината на јануари фестивалот ги објави имињата на членовите на своето големо жири (Grand Jury). Меѓу членовите на жирито се најдоа ... Read More »

За наградите Sempler се натпреваруваат повеќе од 90 кампањи оваа година

Добитниците на наградите ќе бидат објавени на 29 ноември на церемонијата во рамките на конференцијата SEMPL Регионалното жири ќе има тешка работа, бидејќи ќе мора да ги избере најдобрите меѓу повеќе од деведесет пријавени кампањи. Во борбата за дванаесет награди Golden Sempler и Grand Sempler за најдобра медиумска стратегија во 2018 ... Read More »

Прогласени финалистите на 25 Golden Drum фестивал

25-тиот Меѓународен фестивал на креативноста Golden Drum ја објави листата на финалистите на овогодинешното натпреварување. Речиси 1.200 креативни кампањи се пријавени во конкуренција за престижните Golden Drum награди, а сега е познато кои кампањи влегоа во првиот круг од жирирањето. Победниците ќе бидат објавени во петок вечер, на најочекуваниот настан ... Read More »

Душан Дракалски на чело на овогодинешното WHAT жири на Golden Drum

Меѓународниот фестивал на креативноста Golden Drum го најави Душан Дракалски за нов претседател на WHAT натпреварувачкото жири. Тој е главен креативен директор за Европа во компанијата Ray Productions во Чешка и е признат како еден од најкреативните и најискусни комуникациски експерти на Балканот. Тој е креативец и режисер кој создава ... Read More »

Стојанов, Црвенковска, Ефтимовски, Тирицовска и Атанасова ќе ја претставуваат Македонија во жирито на BalCannes

Во организација на HURA (Хрватското здружение за пазарно комуницирање) и Weekend Media Festival, седмото издание на BalCannes и оваа година ќе се одржи во Ровињ, Хрватска од 20-ти до 23-ти септември. Регионалното жири кое ќе ги избере најдобрите 25-креативни проекти за изминатата година вклучува и 5 претставници од Македонија: Милан ... Read More »

Отворени пријавите за наградите Epica Awards

Огласувачки агенции, дизајн студиа, продукциски куќи, дигитални експерти, ПР агенции, медиумски компании и таленти од секој агол на креативната заедница, имаат можност да го видат својот проект на светската сцена со пријавување на единствените глобални награди за креативност во кои за победниците одлучуваат претставници од новинарската фела. Тоа значи дека ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365