Home » Tag Archives: забрана

Tag Archives: забрана

Оваа африканска земја го забрани рекламирањето на алкохол

Властите во Етиопија го забранија рекламирањето на алкохолни пијалаци за да промовираат здрав начин на живот во оваа африканска земја. Етиопскиот министер за здравство, Амир Аман, им изјави на новинарите дека забраната за рекламирање на алкохолни пијалаци е воведена во согласност со кампањата за здрав живот што започна во источноафриканските ... Read More »

Фејсбук ги забрани белиот национализам и сепаратизам

Во една од новите мерки кои ќе бидат воведени, Фејсбук ќе ги пренасочи поединците кои бараат расистичка содржина и фрази во групата Life After Hate Фејсбук ја промени политиката за содржини после терористичкиот напад извршен од страна на еден од членовите на екстремната десница во Крајстчерч, Нов Зеланд, а во ... Read More »

Мајкрософт ги забрани првоаприлските шеги

Многумина не го сакаат 1 април поради честите невкусни шеги и последиците до кои можат да доведат. Мајкрософт води кога станува збор за спречување на хумористични незгоди на работното место, односно на вработените им е наложено да не учествуваат на првоаприлскиот занес. Имено, маркетинг директорот Крис Капосел им се обрати ... Read More »

Кина забрани козметичките производи да се рекламираат како “медицински“

Индустријата за медицинска козметика во Кина изнесувала 9,7 милијарди долари во 2017 година, а новите прописи сигурно ќе имаат значително влијание врз оваа индустрија Кинеската агенција за храна и лекови (CFDA) воведе нови прописи со кои им се забранува на брендовите да ги продаваат своите козметички производи како “медицински”, односно, ... Read More »

Лондон ги забрани рекламите за брза храна во јавниот транспорт

Забраната за рекламирање брза храна ќе биде наметната низ целата јавна транспортна мрежа во Лондон на почетокот од следната година и покрај острото противење на рекламната индустрија. Лондонскиот градоначалник Садик Кан објави дека од 25 февруари следната година ќе бидат забранети сите реклами за брза храна и производи кои содржат ... Read More »

Унилевер ја поддржа глобалната забрана за тестирање козметика на животни

Унилевер повика на глобалната забрана за тестирање на животни во козметичката индустрија во партнерство со групата за заштита на животните Humane Society International (HSI). И покрај тоа што е забрането во ЕУ од 2013 година, истражувањето на организацијата Cruelty Free International сугерира дека 115 милиони животни сè уште се користат ... Read More »

Познатата меме фотографија ќе биде забранета бидејќи е сексистичка

Така барем одлучија властите во Шведска Овој меме е искористено во анализата на трендовите во популарната култура, во политички контекст и во коментарите за кревката природа на човечките односи, но е сексистичко. Ова е барем мислењето на специјалното државно тело во Шведска. Комисијата во Шведска утврдила дека сликата ја опишува ... Read More »

Најк одговори на најавата за забрана на костимот на Серена Вилјамс: “Никогаш не можете да и ги одземете нејзините супер сили“

Најк им одговори прилично остро на организаторите на Ролан Гарос, отвореното првенство во Франција, откако претседателот на Француската тениска федерација објави дека би можел да и забрани на американската тенисерка Серена Вилијамс да го носи својот црн костим за време на турнирот. “Можете да и` го одземете на супер хероината ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365