Home » Tag Archives: истражување

Tag Archives: истражување

Објавен WARC Media 100 – Кои се најкреативните и најиновативните од светот на медиумите за 2018 година?

Во извештајот WARC Media 100, MediaCom ја зазеде првата позиција на листата на мрежи, WPP е топ холдинг компанија, Gillete е #1 бренд, а топ огласувач е P&G WARC ги објави резултатите од извештајот WARC Media 100, независно годишно рангирање на најнаградуваните светски кампањи и компании кога се во прашање ... Read More »

Ново истражување: Милиони американци ги гаснат своите профили на Фејсбук

Изгледа дека сите пропусти на Фејсбук стигнаа за наплата, а тоа го докажува и новото истражување според кое се` повеќе американци ја напуштаат оваа социјална мрежа. Во САД има 15 милиони корисници помалку отколку што имало во 2017 година. Според истражувањето кое го објави истражувачкиот тим „Edison Research“, 80 проценти ... Read More »

Глобалниот пазар на паметни телефони во 2018 година достигна вредност од 522 милијарди долари!

Глобалниот пазар за паметни телефони се зголеми за 5% во 2018 година, достигнувајќи вкупен промет од 522 милијарди долари со што го потврди својот статус како еден од најважните уреди во сегментот на технички производи за широка потрошувачка. Сепак, побарувачката за паметни телефони минатата година падна, па во 2018 година, ... Read More »

Како реагираат децата на рекламите за храна?

Маркетерите кои сакаат да промовираат здрави навики во исхраната кај децата би можеле да имаат корист од употреба на фотографии, наместо анимирани ликови или анимирани слики, според една студија на списанието Journal of Advertising Research (JAR). Студијата со наслов “Избор на визуелни елементи во рекламирањето здрава храна на децата: Дали ... Read More »

Повеќето корисници на Фејсбук не знаат дека платформата ги следи и користи податоците за нивните интереси

Pew Research Center откри дека една третина од корисниците на оваа социјална мрежа се недоволно информирани за она што се случува со нивните податоци и како тие се користат Иако Фејсбук неодамна во неколку наврати се најде во фокусот на вниманието на медиумите, поради начинот на кој ги користи достапните ... Read More »

Откриена категоријата на корисници одговорна за ширење лажни вести на Фејсбук

Особено изненадувачки е тоа што повозрасните корисници споделуваат лажни вести, без оглед на нивните политички и верски убедувања. Проблемот со лажните вести кој се шири со неверојатна брзина на социјалните мрежи, минатата година го достигна својот врв. Без оглед на тоа колку медиумите, социјалните мрежи и корисниците се обидуваат да ... Read More »

Се очекува раст на медиските буџети на глобално ниво за 3,6%!

Неодамна AdAge ја објави најновата анализа на глобалниот и американскиот пазар на огласување наречена “Marketing Fact Pack 2019“. Според предвидувањата на агенцијата Зенит, во 2019 година вкупниот медиски буџет во САД (вклучувајќи и интернет) ќе изнесува околу 210 милијарди долари, што претставува зголемување од 2,9% во однос на 2018 година. ... Read More »

57% од претплатниците на Нетфликс велат дека веднаш би ја напуштиле платформата доколку би се вовеле реклами

Најпопуларната стриминг платформа на светот неодамна ги зголеми цените, но, наводно, размислуваат и за воведување на реклами, но за корисници тоа ќе биде точка после која нема враќање Според податоците од истражувањето спроведено од Audience Project, 57% од претплатниците на Нетфликс изјавиле дека ќе ја напуштат оваа платформа доколку некогаш ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365