Home » Tag Archives: кампања

Tag Archives: кампања

Во исчекување на новата сезона на Game of Thrones, HBO ги повика фановите да ги споделат своите креации

HBO лансираше збирка на скулптури, слики и други уметнички дела инспирирани од оваа серија Како дел од промоцијата на најновата сезона на популарната серија Game of Thrones, HBO започна интересен проект во кој ќе ги претстави скулптурите, сликите и другите уметнички дела од 18 уметници од целиот свет, инспирирани од ... Read More »

Кампања за надминување на траумите од сообраќајни несреќи

Секоја година во Русија се случуваат илјадници сообраќајни несреќи. Луѓето погодени од овие несреќи, возачи и патници, покрај со физички повреди и психолошки последици, исто така се соочуваат и со прогресивни нарушувања од посттрауматски стрес. Повеќето луѓе се обидуваат да ги надминат овие нарушувања, но за жал, во некои случаи ... Read More »

#ИЈасСеБорам за нова Родителска куќа

Во Србија, каде што секој ден на едно дете му се дијагностициран рак, важно е да се подигне јавната свест дека подобрување на квалитетот на лечењето и животот на децата заболени од рак е мисија на целото општество. По повод Меѓународниот ден на децата болни од рак, кој се обележува ... Read More »

ИАБ Велика Британија прогласи Национален ден за борба против кликањето и повикува за донесување на подобри мерни стандарди

ИАБ Велика Британија го прогласи 12 февруари за Национален ден за борба против кликањето, a оние кои користат CTR(стапка на кликнување) во нивните извештаи, ги нарекува “clickheads” ИАБ Велика Британија ги обвини огласувачите дека се “clickheads” во својата нова иницијатива која повикува на донесување на подобри мерни стандарди на онлајн ... Read More »

„Вие бидете нивниот спасител!“ – Одлична кампања за заштита на животните

Организацијата за заштита на животните WildAid од Виетнам ги предизвикува традиционалните народни верувања во обид да го подигне вниманието на јавноста кон растечкиот проблем со криволов на животни за нивните рогови, заби, крлушки или месо, поради „магиски“ причини. Оваа организација заедно со креативната агенција Dinosaur Vietnam и непрофитната организација Change ... Read More »

Принт кампања на Danone по повод 100 роденден

Компанијата Danone по повод цел век постоење ги накити улиците на Париз со носталгични постери кои потсетуваат на историјата на брендот. Француската мултинационална корпорација за прехрамбени производи Danone проославува 100 години од своето постоење, а заедно со компанијата, 100-ти роденден прославија и нивните јогурти. По тој повод, брендот отпатува низ ... Read More »

Кока Кола ја слави навивачката страст во кампања по повод партнерството со Премиер лигата

Со новата кампања на компанијата сака да ја нагласи моќта на фудбалот за зближување на луѓето Кока Кола започна кампања по повод своето партнерство со Премиер Лигата, фокусирајќи се на оние заради кои се игра овај спорт – навивачите. Спотот “Where Everyone Plays” ја препушта сцената на навивачите од цела ... Read More »

Вашингтон Пост на Супербол: Демократијата умира во темница

Рекламирањето на Вашингтон пост на најголемиот американски спортски настан ја истакна важноста на новинарството и опасностите со кои се соочуваат новинарите. За време на натпреварот помеѓу Њу Ингланд Патриотс и Лос Анџелес Ремс во неделата се емитуваше едноминутно видео на Вашингтон Пост, во кое се прикажани настани од Втората светска ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365