Home » Tag Archives: кина

Tag Archives: кина

Кампања која овозможува да креирате персонализирани етикети на облеката која ја подарувате

Во Кинa постои вообичаена практика облеката на најблиските и пријателите да им се дава како гест на љубов и грижа за време на Фестивалот на пролетта   Продавницата за облека GU започна проект кој се сосотои од редизајнирани и персонални етикети со емотивни пораки за семејството и пријателите. На прв ... Read More »

Кина забрани козметичките производи да се рекламираат како “медицински“

Индустријата за медицинска козметика во Кина изнесувала 9,7 милијарди долари во 2017 година, а новите прописи сигурно ќе имаат значително влијание врз оваа индустрија Кинеската агенција за храна и лекови (CFDA) воведе нови прописи со кои им се забранува на брендовите да ги продаваат своите козметички производи како “медицински”, односно, ... Read More »

2019 ќе биде година на мобилно огласување во Кина

81% од огласувачите во едно истражување изјавиле дека планираат да ги зголемат своите вложувања во мобилното рекламирање на сметка на дигиталната телевизија Маркетинг буџетите значително се менуваат во Кина, според извештајот на компанијата AdMaster. Извештајот насловен како “Дигитални Трендови во Кина 2019” ги разработува рзултатите од една анкета во која ... Read More »

Dolce&Gabbana на удар на жестоки критики во Кина поради навредлива кампања

Кинезите го бојкотираат брендот Dolce&Gabbana заради реклама во која се банализира кинеската култура Производите од модниот бренд Dolce&Gabbana се повлечени од кинеските сајтови за онлајн трговија по бурните реакции против рекламата која ја лансираше оваа модна куќа. Револтот на Кинезите го предизвика рекламата која покажува кинескиња која се обидува да ... Read More »

Во Кина претставен робот ТВ презентер на вести

Државната кинеска новинска агенција Ксинхуа минатата недела го претстави најновиот член на редакцијата: робот со вештачка интелигенција, кој “неуморно” ги презентира вестите секој ден од сите краеви на земјата. Новиот презентер е дигиталната верзија на Qiua Hao, вистински презентер на телевизијата и ги имитира човечките движења, како климање со глава ... Read More »

Дејвид Бекам зборува кинески во рекламен спот за ресортот Sands во Макао

Поранешната фудбалска ѕвезда Дејвид Бекам е главниот протагонист во новата реклама „Тоа е вкусот“ за Sands Resorts Macao, создадена од агенцијата Saatchi & Saatchi Greater China. Во триминутниот спот низ улиците на Макао, легендарниот фудбалер зборува мандарински (официјалниот дијалект на кинескиот јазик) и е придружуван од страна на кинеските ѕвезди ... Read More »

Google работи на специјален пребарувач наменет за Кина и нејзината регулатива

Интернет страницата The Intercept ги објави деталите за проектот со кодно име Dragonfly на Google, кој вклучува нов пребарувач за Андроид уредите специјално наменет за кинескиот пазар Кина е голем пазар со повеќе од 750 милиони интернет корисници, од кои Google нема намера да се откаже. Веб-страницата The Intercept дојде ... Read More »

Кина го предводи растот на онлајн видеата во светот

Се очекува дека до 2020 година, Кинезите ќе поминуваат два часа дневно гледајќи онлајн видеа, наспроти глобалниот просек од еден час Според новиот извештај на агенцијата Зенит, Online Video Forecasts, кинеските потрошувачи ќе поминуваат речиси два часа дневно гледајќи онлајн видеа до 2020 година. На тој начин, Кина ќе биде ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365