Home » Tag Archives: Кока Кола

Tag Archives: Кока Кола

Coca-Cola одбележува 25 години од своите поларни мечки со топла семејна реклама

Популарните Coca-Cola поларни мечки се вратија, придружувани и од неколку пингвини, за да одбележат 25 години јубилеј како зимска маскота на брендот за безалкохолни пијалоци. Најновата Божиќна кампања на Кока Кола, насловена „Christmas Rules“ („Божиќ е закон“), ги потсетува луѓето дека секој им своја специјална улога на Божиќната трпеза, дури ... Read More »

Поради протест на граѓани, Кока Кола ја намали Божиќната турнеја која дели бесплатни пијалоци

Турнејата на божиќниот камион на Кока Кола во Велика Британија е многу пократка, затоа што граѓаните и локалните власти се побунија за бесплатниот пијалок. Како што пишува Гардијан, камионот тргна од Глазгов минатата недела и ќе посети 24 британски градови, додека минатата година беше во 38 градови. Ова е последица ... Read More »

Coca-Cola и mts на фестивалот Кактус освоија награди во престижни категории

Кампањите “The Red Thread” и “Свет кој сеуште не сте го запознале” освоија награди на четвртиот по ред Фестивал на интегрирани комуникации – КAКTUS 2018. Кампањите “The Red Thread“, која за компанијата Кока Кола ја реализираа агенциите McCann Белград и UM Белград  и ” Свет кој сеуште не сте го ... Read More »

Coke Zero за прв пат во фокусот на новата празнична кампања на Кока Кола

Долгогодишната кампања на Кока Кола, “Holidays are Coming“, ќе се враќа и оваа година, но со значителна разлика, бидејќи компанијата сака да ја привлече помладата демографска група, па поради тоа го става Coke Zero во срцето на рекламата и влегува во партнерство со Snapchat и LadBible. Напорите на Кока Кола ... Read More »

Coca Cola го превзема Costa Coffee и влегува на пазарот на кафе

Компанијата Кока Кола објави дека е постигнат конечен договор за превземање на Costa Limited, компанијата основана во 1971 година во Лондон, која се разви во една од водечките светски брендови за кафе Кока Кола ќе го превземе Costa Coffee од Whitebread PLC во трансакција вредна 5,1 милијарди долари, со што ... Read More »

Кока Кола ги обединува оригиналното пакување и Zero Sugar пакувањето

Кока Кола го обедини дизајнот на пакувањето на својата Zero Sugar верзија со оригиналната Coca-Cola во Велика Британија, во обид да поттикне што повеќе луѓе да ја испробаат поздравата варијанта. Црната амбалажа на Zero Sugar ќе биде заменета со препознатливата црвена боја на оригиналниот бренд, на тој начин, повикувајќи повеќе ... Read More »

Пивара Скопје и Coca-Cola ја донираа 12-тата „Coca-Cola Активна зона“ во Кавадарци

Кавадарци денес ја доби својата „Coca-Cola Активна зона“, а кавадарчани им се придружија на илјадниците граѓани што веќе уживаат во единаесетте атрактивни „Coca-Cola“ спортско-рекреативни зони отворени низ цела Македонија. Новото собирно место за кавадарчани од сите генерации е донација од компанијата „Coca-Cola“ и од Пивара Скопје, и е одлична локација ... Read More »

Кока Кола купи удел во спортскиот пијалок на Коби Брајант

Ова е уште еден чекор на компанијата кон проширување на својата понуда надвор од газираните пијалоци Кока Кола одлучи да купи малцински удел во компанијата Bodyarmor, производител на спортски пијалаци помеѓу чии инвеститори е и поранешната кошаркарска ѕвезда Коби Брајант. Ова е уште еден чекор на компанијата да ја прошири ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365