Home » Tag Archives: конкуренција

Tag Archives: конкуренција

Ќе им донесе ли гигантот Амазон опасна конкуренција на банкарите?

Компанија Амазон за пет години би можела да има 70 милиони корисници на финансиски услуги, покажува едно неодамнешно истражување. Концептот „Amazon bank“ би можел така наскоро да порасне на повисоко ниво, е заклучок на консултантската куќа “Bain & Co” која го правела истражувањето. Наводно, американскиот технолошки гигант веќе преговара со неколку ... Read More »

10 македонски проекти во конкуренција за Голден Драм наградите за 2016

Во рамките на 23-иот меѓународен фестивал на креативноста „Голден Драм“, кој ќе се одржи од 18 до 21 октомври 2016 година во Љубљана, Словенија, пријавени се дури 1047 проекти од 26 земји во различна конкуренција, меѓу кои и 10 проекти кои доаѓаат од Македонија. Покрај тоа оваа година во Оф Драм ... Read More »

Како да ја ‘’надмудрите’’ својата конкуренција со помош на content-маркетинг

Малите бизниси често се неуспешни и згаснуваат по своето лансирање. Доколку се едни од среќниците кои ќе успеат, не постојат гаранции за идината. Најдобриот начин на кој можете да бидете пред својата конкуренција не се сменил никогаш –тој опфаќа креирање на неповторлив производ или услуга кој ќе биде успешен кај ... Read More »

Microsoft пак “се гиба“ со Apple

Microsoft по втор пат за брзо време лансираше реклама со која “се чеша“ (што би рекле кавадарчани) со iPad -от на Apple. Промовирајќи ги надмоќните карактеристики на Windows 8, служејќи се со Dell XPS10 кој е за околу 200 долари поефтин од соодветниот iPad… не баш многу суптилно, напаѓа некои ... Read More »

Интервју со Илина Наумовска: “ПР секторот треба да поработи на својот ПР“

Почитувани читатели, целта на овој блог беше и е “да се поттикне и афирмира дебатата во просторот на маркетинг и ПР секторот во Р.Македонија“. Па оттаму и огромно задоволство ми е што за денешниов напис имам можност да Ви споделам размислувања на еден одличен соговорник во ова мое прво интервју на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365