Home » Tag Archives: корисници

Tag Archives: корисници

Истражување на медиските навики на корисниците во Хрватска: интернетот е главен извор на информации

Истражувачката агенција Ипсос спроведе истражување на медиските навики на хрватите преку собирање податоци преку онлајн панел на примерок од 1.023 испитаници кои ја потврдија апсолутната доминација на интернетот. Истражувањето спроведено од Ипсос во соработка со порталот 24sata за медиските навики на Хрватите во 2019 година ја потврдува значајната супериорност на ... Read More »

Tumblr изгуби една петтина од своите корисници по забраната за порнографија

Во декември минатата година, Tumblr објави дека повеќе нема да дозволи порнографска содржина на својата платформа. Можеби поголемиот дел од корисниците ја користеа за споделување на постови и слики, но имаше голем број корисници кои го задржаа Tumblr затоа што дозволуваше содржини за возрасни. Забраната доведе до тоа една петтина ... Read More »

Повеќето корисници на Фејсбук не знаат дека платформата ги следи и користи податоците за нивните интереси

Pew Research Center откри дека една третина од корисниците на оваа социјална мрежа се недоволно информирани за она што се случува со нивните податоци и како тие се користат Иако Фејсбук неодамна во неколку наврати се најде во фокусот на вниманието на медиумите, поради начинот на кој ги користи достапните ... Read More »

Откриена категоријата на корисници одговорна за ширење лажни вести на Фејсбук

Особено изненадувачки е тоа што повозрасните корисници споделуваат лажни вести, без оглед на нивните политички и верски убедувања. Проблемот со лажните вести кој се шири со неверојатна брзина на социјалните мрежи, минатата година го достигна својот врв. Без оглед на тоа колку медиумите, социјалните мрежи и корисниците се обидуваат да ... Read More »

Instagram Stories може да донесе корисници на вашиот бренд

20% од сите Instagram Stories постови на брендовите резултираат до дитектни интеракции на корисниците со брендот Пишува: Alexander Slichnyi 300 милиони луѓе гледаат или објавуваат Instagram Stories секој ден. Во просек, тие поминуваат 28 минути дневно на оваа платформа. Како резултат на тоа, 20% од сите Instagram Story постови објавени ... Read More »

Твитер ќе предлага корисници кои би требало да престанат да се следат на оваа мрежа?

Социјалните мрежи секогаш предлагаат луѓе кои би можеле да ги познавате и да се поврзете со нив, но Твитер се одлучи за еден необичен експеримент … Твитер постојано експериментира со новитети и тестира потенцијални нови опции со кои би се подобрило искуството на користење на оваа социјална мрежа и би ... Read More »

Фејсбук започна да ги оценува корисниците

  Фејсбук започна да ги оценува своите корисници врз основа на тоа, колку содржината која ја објавиле на оваа социјална мрежа е веродостојна, а оваа акција се спроведува во рамките на борбата против лажните вести. Оваа социјална мрежа во текот на оваа година разви систем за оценување, што беше потврдено ... Read More »

Snapcahat загуби три милиони корисници за само неколку месеци поради својот редизајн

Snapcahat не се прослави со својот нов редизајн. За само три месеци изгуби околу три милиони дневни корисници, а нивниот план беше да привлечат нови корисници, а потоа и огласувачи. Но, и покрај тоа, приходите продолжуваат да растат. Редизајнот на популарната социјална мрежа Snapchat требаше да привлече нови огласувачи и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365