Home » Tag Archives: креативен директор

Tag Archives: креативен директор

#М365 Интервју со Жозефин Ричардс – креативен директор на INGO Stockholm

Жозефин Ричардс е креативен директор на INGO Stockholm, шведска агенција поврзана со мрежите Grey и Ogilvy на WPP. Низ годините, Жозефин има освоено преку 50 награди, вклучувајќи кански „златни лавови“, „жолти пенкала“ на D&AD и Grand Prix на Eurobest. Нејзините кампањи за ланецот продавници за прехрамбени производи LIDL се наградени ... Read More »

Соосновачот на CP+B Алекс Богуски се враќа во светот на адвертајзингот после 8 години

Алекс Богуски, соосновачот и поранешен извршен креативен директор на Crispin Porter + Bogusky, се враќа во агенцискиот свет 8 години откако целосно се оттргна од адвертајзингот. Тој ќе ја превземе улогата на генерален креативен инжинер во матичната CP+B. „Се наоѓаме во одлучувачки момент за иднината на адвертајзинг индустријата. Потребите на ... Read More »

Креативниот оддел на McCann Загреб доби големо засилување

“Се радувам на позитивната и инспиративна атмосфера која веќе некое време се развива во нашиот мал адвертајзинг свет“ – вели новиот креативен директор на McCann Загреб. Иван Чепелак е новиот креативен директор во McCann Загреб. Се работи за многу искусен експерт кој ги помина последните 11 години, прво како копирајтер, ... Read More »

Работната улога Креативен директор нема да постои за 10 години, барем не како што ја познаваме

Колумна на Џорџ Пенстон, потпретседател за производи и дизајн во Flite, платформа за креативен менаџмент, првично објавена на AdAge. Порано оваа година, една адвертајзинг агенција во Јапонија постави робот за да ја врши работната улога на креативен директор. Потоа во јуни, овој робот ја смисли својата прва реклама, чија цел ... Read More »

Македонската маркетинг елита ја славеше креативноста

Повеќе директори на маркетинг агенции, сопственици на медиуми, маркетинг професионалци од компании, креативни и арт директори, дизајнери, продуценти, адвертајзинг фанатици и останати учесници и вљубеници во рекламната индустрија, саботата присуствуваа на првиот македонски настан официјално поддржан од најголемиот светски креативен фестивал – Cannes Lions. “Lions Talks“, настанот организиран од  Маркетинг365 и ... Read More »

Илинка Црвенковска: 5 причини зошто уживам да работам во маркетинг индустријата !

Пишува: Илинка Црвенковска, креативен директор на маркетинг агенцијата Идеа Плус Македонија После девет години и три агенции, еве ги моите 5 причини поради кои уживам да работам во маркетинг индустријата : Луѓето Во оваа професија секој ден го поминуваш со најзабавните, најпозитивни, најчудни и најкреативни луѓе. Тимски играчи, спремни на ризик, ... Read More »

Македонските портали треба да поработат на своите слогани !

Порталите претендираат да ги продаваат Вашите слогани (банери, реклами..)… но всушност какви слогани имаат самите тие? Сето ова го истражуваше Маркетинг365 кој побара помош и од креативниот директор на агенцијата Идеа Плус, Илинка Црвенковска докажан професионалец во креативната индустрија со повеќегодишно искуство како копирајтер и креативен директор во повеќе македонски ... Read More »

Јана Савиќ Растовац дел од жирито на Њујоршкиот адвертајзинг фестивал

– РЕГИОН – Јана Савиќ Растовац, креативната директорка на агенцијата МекКен Белград, е избрана за член на жирито на угледниот Њујоршки адвертајзинг фестивал во категоријата Принт. Фестивалот во Њујорк е еден од најважните светски манифестации кои прават пресек на достигнувањата и креативноста во областа на огласувањето. Способноста една идеја да ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365