Home » Tag Archives: лажни вести

Tag Archives: лажни вести

WhatsApp брише по 2 милиони профили месечно за да го спречи ширењето на лажните вести

WhatsApp веќе некое време се бори со зголеменото ширење на лажни вести, а за решавање на овој проблем пронаоѓа различни решенија со цел да се заштитат корисниците од дезинформации. Лажните вести пред само малку повеќе од две години не претставувале термин кој има широка примена, а сега на нив се ... Read More »

Откриена категоријата на корисници одговорна за ширење лажни вести на Фејсбук

Особено изненадувачки е тоа што повозрасните корисници споделуваат лажни вести, без оглед на нивните политички и верски убедувања. Проблемот со лажните вести кој се шири со неверојатна брзина на социјалните мрежи, минатата година го достигна својот врв. Без оглед на тоа колку медиумите, социјалните мрежи и корисниците се обидуваат да ... Read More »

Во 2018 најмногу се споделувале лажни вести

Истражувањата покажуваат дека лажните вести имаат тенденција за побрзо ширење на Твитер од вистинските вести Од бразилските претседателски избори до “жолтите елеци” во Франција, 2018 година беше обележана со зајакнување на влијанието на лажните вести, за што особено придонесоа социјалните медиуми. Тоа ја поткопа и онака лошата доверба во медиумите ... Read More »

Европската комисија ќе бара месечни извештаи за лажните вести од социјалните мрежи

Европската комисија планира да побара од платформите на социјалните мрежи да поднесуваат извештаи на месечна основа, се `до мај, кога се одржуваат изборите на Европскиот парламент, изјавија двајца претставници на Европската Унија за европски “Политико” Неименувани претставници, како што се наведува, изјавија дека извештаите ќе бидат поврзани со “руската кампања ... Read More »

HURA ќе се стреми да го намали огласувањето на канали кои ги кршат авторските права

Потписниците на Меморандумот би требало да го ограничат огласувањето на интернет страните или мобилните апликациите кои ги кршат авторските права. Хрватското здружение на компании за деловно комуницирање (ХУРА) потпиша Меморандум за разбирање “Follow the Money”, чиј цел е минимизирање на пласманот на огласување на веб сајтовите и мобилните апликации кои ... Read More »

Репортери без граници не` потсеќа на жртвите од лажните производи со нова кампања #FightFakeNews

Со оваа кампања, која ја започна организацијата Репортери без граници по повод Светскиот ден на слободата на печатот, тие сакаат да поттикнат на размислување за последиците од лажните вести По повод Светскиот ден на слободата (3 мај), организацијата Репортери без граници (Reporters Sans Frontiers – RSF) започна кампања #FightFakeNews која ... Read More »

Земјите од Балканот се најподложни на “лажни вести“

Балканските земји се најподложни на “лажни вести” поради контролата на медиумите, ниското ниво на образование и довербата во општеството Индексот на медиумската писменост за 2018 година покажа дека земјите на Балканотсе најранливите во Европа кога се работи за “лажнати вести” и феноменот на пост-вистина, и тоа поради силната политичка и ... Read More »

Фејсбук суспендираше 273 профили и страници поврзани со “руската дезинформативна агенција”

Фејсбук соопшти дека суспендираше 70 Фејсбук профили, 138 Фејсбук страници и 65 Инстаграм профили контролирани од “Агенцијата за интернет истражување – The Internet Research Agency (IRA) ”. Директорот на одделот за безбедност на Фејсбук, Алекс Стамос, објави пост во кој презентираше неколку реклами и страници кои, според него, биле водени ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365