Home » Tag Archives: лого

Tag Archives: лого

DC Comics со приговор за новиот јубилеен амблем на фудбалскиот клуб Валенсија

Американскиот издавач на стрипови DC Comics, познат по своите ликови Бетмен, Супермен, Вондер Вуман, Флеш и други, поднесе приговор против шпанскиот фудбалски клуб Валенсија поради новото лого на клубот. Имено, по повод 100-годишнината од основањето, фудбалскиот клуб Валенсија претстави нов амблем кој прикажува лилјак со отворени крилја во златно-црна боја. ... Read More »

Кога логото едноставно не треба да се менува

Извор: Epica Awards Пишува: Mark Tungate, Editorial Director, Epica Awards Ако мислите дека луѓето не се поврзани со познатите брендови, само погледнете што се случува кога некои од нив го менуваат своето лого. Zara го помина ова искуство неодамна кога агенцијата Baron&Baron – основана од страна на почитуваниот француски дизајнер Фабиен ... Read More »

Mastercard го отфрли името од своето лого

Mastercard го отфрли името од своето лого, оставајќи ги само црвениот и жолтиот круг да го претставуваат брендот на картички, во продавници, на настани и во адвертајзингот. Овој чекор е дел од напорите на компанијата да ја минимизира важноста на картичката (содржана во самото име „Mastercard“), поради се’ поголемото ширење ... Read More »

Приказната позади логото на легендарната рок група Queen

Фреди Меркјури не го дал само својот глас на легендарната рок група Queen, туку го дизајнирал и нивниот „кралски“ амблем. Меркјури студирал Арт и Дизајн на тогашниот Ealing Art College, сега познат како Ealing Campus of University of West London, со што бил и најсоодветната личност да го дизајнира логото ... Read More »

Volkswagen ќе го менува своето лого со цел да ја спаси репутацијата

Уште во април оваа година, генералниот маркетинг директор на Volkswagen, Јохен Сенгпиел, најави ребрендирање на компанијата бидејќи „не е во добра форма“. Според него, падот на репутацијата на брендот се должи на тоа дека тој е „премногу германски“, како и поради скандалот од 2015 година, кога беше откриено дека компанијата ... Read More »

Логото на Versace ги крши сите правила на дизајнот, па зошто тогаш функционира?

Современата маркетинг мудрост вели дека најдобрите бренд логоа се паметни, чисти и лесни за препознавање – едноставноста подобро ја служи препознатливоста на еден бренд идентитет. Како тогаш да се објасни лого кое „гази“ по овие препораки за брендирање, или во овој случај, ги претвора во камен? Кога Michael Kors соопшти ... Read More »

Што означува новиот бренд идентитет на Бучен Козјак?

Логото како еден од примарните елементи на визуелниот идентитет претставува  првиот контакт на запознавање, перцепција и креирање свесност во релација конзумент-бренд. Бучен Козјак е млекарница која полни 35 години, а во основата на својата неколку декадна позиција ги обединува фамилијарноста, традицијата и квалитетот како основни вредности. Но, Бучен Козјак во ... Read More »

Познатиот моден бренд Burberry добива ново лого после 20 години

Модниот бренд Burberry претстави два нови елементи на својот бренд идентитет оваа недела: прекрасен преплет со нов монограм од иницијалите на основачот Томас Бурбери и ново минималистичко лого за кое има поделени емоции. Ова е првиот редизајн на бренд идентитетот на Burberry после скоро две децении и се случува под ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365