Home » Tag Archives: Македонија

Tag Archives: Македонија

Македонија останува на 95 место според индексот на слобода на медиумите

Македонија останува на 95. место според последниот светски индекс за слободата на медиумите на Репортери без граници (РСФ), исто како и минатата година, кога земјата скокна за 14 места. Главна забелешка на Репортери без граници оваа година е состојбата во јавниот сервис, МРТВ, каде владата сѐ уште не спровела реформи. ... Read More »

Три бугарски телевизии влегоа во македонскиот етер

Три бугарски телевизии, со различна програмска содржина, вести, туризам и подобрување на животот, од денеска, се присутни во македонскиот медиумски простор. Дозволата за емитување во земјава ја добиле пред две недели, а во моментов може да се гледаат на територијата на Општина Струмица преку кабелскиот оператор Нет кабел. Во преговори ... Read More »

ДУНА одбележува четвртина век во Македонија

Македонската компанија ДУНА, годинава, слави четвртина век. Официјално е отворена во далечната 1994 година. По повод овој јубилеј, во наредните шест месеци, ДУНА со разни настани и и активности ќе го одбележи своето тридецениско присуство во бизнис секојдневието во Македонија. „Горди сме што како македонска компанија, веќе три децении, посветено ... Read More »

Мебелот на ИКЕА сега уште поблиску до граѓаните на Македонија

Започнува со работа првиот центар за испорака на ИКЕА на југот од Србија Денес, 4 април, токму напладне започнува со работа центарот за испорака на ИКЕА во Ниш, лоциран на ул. „Гоце Делчев“ 2/б. Центарот ќе понуди дополнителни услуги за потрошувачите од Македонија, Ниш и Јужна Србија. Со отворањето на ... Read More »

Фејсбук избриша 2,632 страници и профили од Македонија, Косово, Русија и Иран поради „координирано неавтентично однесување“

Технолошкиот гигант Фејсбук денес објави дека избришал 2,632 страници, групи и профили на социјалните мрежи Facebook и Instagram поради „координирано неавтентично однесување“. Операциите на овие страници и профили потекнувале од Иран, Русија, Македонија, Косово и други држави. Сепак, не биле откриени некакви врски помеѓу активностите од различните држави, но користеле ... Read More »

Ford Focus – избран за автомобил на годината и во Македонија

Комплетно новиот Ford Focus е прогласен за Автомобил на годината за 2019 во Македонија, откако оваа титула претходно ја понесе во Словенија и во Хрватска. Исто така, Focus е еден од седумте автомобили на кратката листа за наградата Европски автомобил на годината, која ќе биде најавена во март. Стручно жири, ... Read More »

Почнува „ракометната еуфорија“ – Да навиваме за Македонија!

Почнува Светското ракометно првенство коешто оваа година се одржува во „најракометните“ земји во светот – Германија и Данска. Повторно нѐ фаќа еуфорија, се подгреваат очекувањата, се предвидува, се прават комбинаторики… Влегуваме во „ракометна треска“ која барем за момент ни го одвлекува вниманието од секојдневието, и нѐ прави горди што нашата репрезентација се бори ... Read More »

Стинг со нов концерт во Македонија

Авалон продукција денеска “испрати“ новогодишна честитка до сите македонски љубители на добрата музика со својата најава дека во 2019-година, Скопје ќе биде повторно домаќин на еден од најдобрите светски изведувачи Стинг. Во рамките на турнејата „My songs“, која во суштина претставува „best off tour“, Стинг во Скопје на 2 Јуни ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365