Home » Tag Archives: маркетинг агенции

Tag Archives: маркетинг агенции

Како македонските агенции честитаат Среќна Нова 2019-та?

Новогодишните празници се убава можност за домашните креативни агенции да завршат мала работа “за свој ќејф“ и да ангажираат мал дел на својот креативниот потенцијал на задача што овојпат не треба да биде одобрена од клиентите :) Се разбира, тука збруваме за новогодишните честитки со кои си посакуваме разно-разни убавини ... Read More »

Еве колку изнесуваат вкупните приходи на најголемите 30 медиски и маркетинг агенции во Македонија

Најактивните и најголеми 30 медиски и маркетинг агенции во Република Македонија во изминатата 2017 година оствариле вкупни приходи од 37,5 милиони евра, што е зголемување за повеќе од 3 милиони евра во споредба со претходната 2016 година. Маркетинг365 ги анализираше завршните биланси на 30-те најактивни медиски и маркетинг агенции во ... Read More »

“Официјално” потврдено: Маркетерите не се “нормални”

Маркетерите не се нормални

Зар навистина мораме да го пишуваме ова? :) – Истражувањето на агенцијата “Heat“ од Сан Франциско,  врз 150 испитаници кои работат во маркетинг и адвертајзинг секторот и 150 “нормални“ луѓе кои немат никаква врска со маркетинг или адвертајзинг, го покажа тоа… што е прилично очигледно… Маркетерите не се нормални…или попрецизно ... Read More »

Еве колку изнесуваат вкупните приходи на македонските маркетинг и медиски агенции за 2016 година

Најактивните и најголеми медиски и маркетинг агенции во Република Македонија, во изминатата 2016 година оствариле вкупни приходи од речиси 35 милиони евра  што како вкупен резултат е намалување на приходната страна за околу 320 000 евра во споредба со 2015 година кога истите агенции оствариле вкупно приходи од околу 35,3 ... Read More »

Новогодишни честитки на македонските маркетинг агенции (2017 едишн)

Цела година маркетинг агенциите планираат, креираат и реализираат за своите клиенти – а предновогодишниот период е одлична прилика да сработат нешто, што би се рекло  “и за своја душа“. Традиционално и годинава, на Маркетинг365 ги пренесуваме некои од новогодишните честитки на македонските маркетинг агенции. Воедно, на сите наши читатели и ... Read More »

Познати добитниците на Eurobest : DDB Worldwide мрежа а INGO агенција на годината

Еurobest фестивалот на креативноста заврши овој петок со церемонија на која се прослави доделувањето на Eurobest наградите за 2016 година. 116 членови од цела Европа го сочинуваа жирито кое имаше за цел да избере помеѓу најдобрите на настанот кој се одржуваше три дена,  каде во текот на вечерните часови од последниот ... Read More »

Им се обраќаме на генералните менаџери на компаниите…..во врска со маркетингот е муабетов!

Како генерален директор на компанијата, најверојатно добро ги познавате  вашите производи, понуда на услуги како и целокупните планови за  раст внатре и надвор од неа. Но, дали знаете колку добро приказната за вашиот бренд позитивно и прецизно е перципирана и пренесена? Кога станува збор за она што навистина ја движи ... Read More »

Bruketa & Žinić OM и Netural ја формираа стартап-ориентираната агенција Startaparat

Една од најголемите дигитални агенции во Австрија, Netural, и Bruketa & Žinić OM од Хрватска лансираат нова старт-ап ориентирана агенција наименувана Startaparat. Selma Prodanović, добро позната австриска инвеститорка, основач на Brainswork и 1millionstartups ќе ја поддржи Startaparat како член во одборот на советници. Startaparat цели кон пресретнување на потребите на стартапите со ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365