Home » Tag Archives: мастеркард

Tag Archives: мастеркард

“Мастеркард“ лансираше свој звучен бренд

По повод 61 Grammy Awards, “Мастеркард“ започна глобална маркетинг кампања со музичката ѕвезда Камила Кабело “Мастеркард“ ги собра музичарите и уметниците од целиот свет и го лансираше својот Sonic Brand – звучен идентитет – кој ќе биде препознатлив насекаде. Резултатот е мелодија која може да се моделира на различни жанрови ... Read More »

Mastercard го отфрли името од своето лого

Mastercard го отфрли името од своето лого, оставајќи ги само црвениот и жолтиот круг да го претставуваат брендот на картички, во продавници, на настани и во адвертајзингот. Овој чекор е дел од напорите на компанијата да ја минимизира важноста на картичката (содржана во самото име „Mastercard“), поради се’ поголемото ширење ... Read More »

McCann Загреб меѓу првите во светот започнува нова Mastercard платформа

“Започни нешто непроценливо”, е името на новата Mastercard глобална платформа која ги обединува различните активности на оваа голема меѓународна компанија, од развој на нови услуги до маркетинг комуникации. Движечката мисла зад новата визија е дека Mastercard инспирира и овозможува секој од нас да ја следи својата страст и да остави ... Read More »

MasterCard го објави својот нов визуелен идентитет

MasterCard има нов изглед, но и покрај тоа што можеби ви изгледа познато, тоа е така со намера. За прв пат после две децении, компанијата го објави своето ново лого и бренд идентитет. Креиран од дизајнерската компанија Pentagram, која беше заслужна и за новиот изглед на Verizon минатата есен, изгледот ... Read More »

Пјерлуиџи Колина како главен лик во новата реклама на MasterCard

Најпопуларниот фудбалски судија на сите времиња, Пјерлуиџи Колина е главниот лик во новата реклама на MasterCard, еден од главните спонзори на Лигата на шампиони во фудбал.  Две “маалски” екипи се сретнаа на терен во Турција во меч кој требаше да биде ист како и повеќето што претходно ги имаат одиграно. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365