Home » Tag Archives: МекДоналдс

Tag Archives: МекДоналдс

Мекдоналдс за малку ќе изгледаше вака – откриен предлог-дизајн од 1973 година

Тешко е да се замисли бренд како Мекдоналдс без своите заштитни бои – црвена и жолта. Златните лакови на Мекдоналдс го издржале тестот на времето и претставуваат симбол на една иконична „институција“ ширум светот. Но, да не бил тогашниот разумен бренд менаџер на компанијата, приказната можела да биде сосем поразлична. ... Read More »

McDonald’s е толку препознатлив бренд што може да помине и со заматени реклами

Во новата принт кампања на McDonald’s во Порторико, најпопуларните производи на брендот за брза храна – „Big Mac“, „Happy Meal“ и пакетчето со помфрит – се прикажани заматени врз еднобојна основа. Идејата позади кампањата, создадена од агенцијата TBWA\San Juan, е дека производите на McDonald’s се толку препознатливи што доволна е ... Read More »

Мекдоналдс направи автентична копија на луксузните влечки на Balenciaga од 545 долари

Минатиот август, шпанскиот луксузен моден бренд Balenciaga лансираше нов модел на влечки од 545 долари кои, според публиката на социјалните медиуми, изгледале како пакувањето за помфрит на McDonald’s. Половина година подоцна, McDonald’s, заедно со агенцијата Nord DDB, конечно се одлучи да му одговори на модниот бренд преку пост на Инстаграм ... Read More »

Мекдоналдс го изгуби правото на заштитниот знак Биг Мек во ЕУ

Американскиот ланец на ресторани за брза храна Мекдоналдс го изгуби правото на заштитниот знак “Биг Мек” на подрачјето на Европската унија (ЕУ), со оглед на тоа што европските регулатори донесоа одлука во корист на ирскиот ланец за брза храна Supermac’s, според која името “Биг Мек” во ЕУ ќе можат да ... Read More »

Промотивна акција на Burger King: Нарачајте Whooper за само 1 цент во McDonald’s?!

Ланецот за брза храна Burger King неодамна постираше „чуден“ твит, поврзан со својот најголем конкурент McDonald’s, кој гласеше „brb going to McDonald’s“ („Се враќам веднаш, одам до McDonald’s“) и нормално, фановите и јавноста беа целосно збунети, поставувајќи прашања дали се работи за грешка или профилот бил хакиран. Еден час подоцна, ... Read More »

„Ви доставуваме… една минута за себе“ – нова кампања на McDonald’s и UberEats

Новата кампања од McDonald’s UK и UberEats се осврнува врз вистинските причини зошто нарачуваме храна, прикажувајќи ситуации во кои сервисот за достава на брендот за брза храна го „спасува денот“. Еден од спотовите во кампањата прикажува млад татко кој ги поканил другарчињата на своите деца заедно да играат во неговиот ... Read More »

Како McDonald’s го замислува светот после 50 години?

Во својата реклама McDonald’s создаде научно-фантастично замислување на следните 50 години на Биг Мек. Спотот го прикажува животот на обичниот човек во 2068 година: неговата рутина, неговите грижи, работни обврски и се разбира, паузата за ручек. Иако можеме да предвидиме дека технологијата ќе продолжи да го менува начинот на кој ... Read More »

Мекдоналдс и Икеа пронајдоа инспирација во шокантниот потег на Бенкси

Кон крајот на минатата недела, познататиот уличен уметник Бенкси го шокираше светот кога неговото дело се “самоуништи”, само неколку секунди откако беше продадено во аукциската куќа Сотби за 1,3 милиони долари. Контроверзниот потег некои го критикуваа, а некои го пофалија, но не постои сомнеж дека овој потег беше револуционерен и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365