Home » Tag Archives: музика

Tag Archives: музика

Spotify открива чудни и необични податоци за плејлистите и навиките на слушање на корисниците

Повторно е оној период од годината во кој се навраќаме на успесите и недостатоците од изминатата година и носиме одлуки за следната. Што се однесува до најпопуларниот стриминг сервис за музика во светот Spotify, ова е периодот од годината кога се објавуваат нови „чудни“ и интересни податоци за слушачките навики ... Read More »

Музика која создава вкусни чоколадни меурчиња

Агенцијата J Walter Thompson London ја создаде првата телевизиска кампања за брендот AERO после 6 години, покажувајќи како се создаваат меурчињата на производот преку ‘биг бенд’ музика со дувачки инструменти. Во спотот, кој ќе се емитува на телевизија и во кино салите, главна ѕвезда е „Меурофонот“, генијален изум кој открива ... Read More »

Apple конечно доби дозвола за купување на Shazam

Европската комисија му одобри на Applе да ја купи апликацијата за препознавање на песни Shazam, откако повеќемесечната истрага утврди дека тоа не ја загрозува конкуренцијата на стриминг пазарот. Истрагата покажа дека Apple music и Shazam нудат комплементарни услуги и дека меѓусебно не се конкуренција. Комисијата наведе дека спојувањето на Apple ... Read More »

Одличниот Роџер Федерер со својот рекет создава и музика

Компанијата Вилсон и швајцарската тениска ѕвезда направија многу интересен музички спот како дел од промоцијата Pro Staff RF 97 Autograph рекетот Познатиот производител на спортска опрема, компанијата Вилсон заедно со продукциската куќа Farm League и музичкиот продуцент Money Mark (кој има работено со Бисти Бојс) создадоа оригинален музички “спот”, наречен ... Read More »

Нови медиумски пласмани на музика од каталогот на Филтер Лабел

Македонската издавачка куќа Филтер Лабел во изминативе два месеца продолжи со успешни пласмани на музика од својот каталог во реклами за познати брендови и телевизиски серии. Најновата реклама на брендот Wagner, што е дел од групацијата Nestle, за нивната нова пица Backerkruste, започна со емитување во Германија минатиот месец. Рекламата ... Read More »

Зошто во продавниците се пушта музика? Дали сакаат да не изманипулираат да купуваме повеќе?

Истражувачите открија дека сопствениците на продавници може да ве натераат да купувате повеќе и да останете подолго во нивните продавници со стратегиско одбирање на музиката која ја пуштаат во истите. Еве сетете се на сите Ваши купувања неделава и признајте си дека факт е дека не можевте да ја избегнете ... Read More »

Добредојдовте во новата ‘Златна ера’ на аудиото

Само до пред неколку години, аудиото изгледаше како да е осудено за ‘корпата за отпадоци’ на историјата. Подкастите беа тешки за наоѓање и следење (потсетете се дека до 2012 година iPhone-от немаше Подкаст апликација, која пак стана составен дел на iOS дури во 2015). Музичката индустрија изгледаше како да ‘нурка’ ... Read More »

Рекламите на денешницата имаат потреба од неверојатен саундтрак !

Начинот на кој музичарите и огласувачите работат зеадно претрпе револуција во последната декада. За почеток, брендовите веќе не употребуваат ‘пријателски џингл’ – туку, бараат песни со приказна, создаваат спомени и воспоставуваат трајни врски со луѓето.  “Музиката е чувството. Тоа е емоција на место,” изјави Joshua Rabinowitz, деректор на музика во ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365