Home » Tag Archives: Пепси

Tag Archives: Пепси

Пепси е првиот клиент на рускиот проект “небесен билборд”

Ако им веруваме на идеите кои рускиот адвертајзинг стартап StartRocket ги пласираше јавно, за брзо време во нашите медиа планови ќе вклучуваме и “рекламирање на небо“. Планот на компанијата StartRocket е да лансира десетици мали CubeSat сателити во орбитата на Земјата и да ги стави во формација која би претставувала ... Read More »

Кока Кола, Пепси и Нескафе се најуспешните “FMCG“ брендови

Со продажба која се движи помеѓу 35 и 45 милијарди долари, Кока Кола е на првата позиција Кока Кола, Пепси и Нескафе се појавија како предводници во листата на 100 најуспешни FMCG брендови во светот, во однос на вредноста на продажбата, покажува најновата студија на агенцијата Euromonitor. Со продажба која ... Read More »

Пепси има нов слоган “For the Love Of It”

Новиот визуелен идентитет ќе биде претставен на амбалажата, билбордите, ТВ и дигиталните реклами Пепси ја претстави својата нова глобална маркетинг платформа и слоган за новата година, откривајќи дека  слоганот “For the Love Of It” ќе го замени “Live for Now” на повеќе од 100 пазари. Новиот визуелен идентитет ќе биде ... Read More »

Индра Нуи заминува од позицијата CEO на Pepsi после 12 години

Корпоративниот свет ќе остане со една жена помалку на позицијата Генерален извршен директор, а Pepsi останува без лицето кое ја претставуваше компанијата веќе 12 години. Компанијата PepsiCo во понеделникот соопшти дека Индра Нуи ќе ја напушти позицијата Генерален извршен директор на 3 октомври, ставајќи крај на својата 24-годишна кариера во ... Read More »

Познатите фудбалски ѕвезди играат пејнтбол во новата реклама на Пепси

Ѕвездите на Барселона и Реал Мадрид, Лионел Меси, Марсело, Тони Крос заедно со асот на Тотенхем, Дели Али и Карли Лојд (Манчестер Сити) се дел од новата занимлива реклама на Пепси која е снимена во Шпанија. Тие се бркаат едни со други и играат еден вид на фудбалски пејнтбол. Погледнете! Read More »

Пепси го прославува 120 роденден со римејк на рекламата од 1992 година со Синди Крафорд

Синди Крафорд се враќа во еден вид римејк на рекламата за Пепси од 1992 година Пепси се враќа во минатото за својата 120-годишнина и ја оживува ТВ рекламата од 1992 година со супермоделот Синди Крафорд. Компанијата, исто така, ја враќа својата ретро амбалажа и ќе има и турнеја со pop-up ... Read More »

Рекламата на Пепси – голема грешка или голема тактика?

Продукциски многу добро скоцкана, со добра динамика во приказната, убави фаци, со ептен добра музика….али и со многумина кои главното… пораката.. ја осудија за промашена. Компанијата најпрво ја “бранеше“, а потоа ја повлече. Ете таква е рекламата на Пепси во која “глуми“ популарната Kendall Jenner за која последниве два дена ... Read More »

“Верижна реакција“ на Пепси

“Пепси“ во соработка со агенцијата HarrimanSteel создаде интересно промотивно видео со илјадници пинг-понг топки и исто толку глувчешки стапици, насловено како “Верижна реакција”. Видеото е замислено како промотивен трик за рекламирање на Пепси Макс, но и како славенички гест за влез во 2015-тата година. Од поставувањето пред речиси две недели, рекламата веќе ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365