Home » Tag Archives: повлекување

Tag Archives: повлекување

Дел од огласувачите ги повлекоа своите реклами од YouTube по обвиненијата за педофилија

Откако е откриено дека педофилите оставаат ужасни коментари, комуницираат и да се договорат во коментарите под видеата со деца, дел од огласувачите ги повлекоа рекламите од YouTube Пред две години, дел од големите огласувачи почнаа да го бојкотираат огласувањето на YouTube, бидејќи нивните реклами се појавувале покрај проблематична содржина, како ... Read More »

Виза ги повлече рекламите во кои се појавува Морган Фримен

Компанијата за кредитни картички Виза, во петокот објави дека ќе престане со емитување на рекламите во кои се појавува Марган Фримен, после наводите дека познатиот глумец сексуално вознемирувал неколку жени. Свесни сме за обвиненијата против г. Фримен. Во овој момент, Виза ќе ги суспендира рекламите во кои се појавува актерот ... Read More »

Mozilla ги повлекува своите реклами од Фејсбук, кој е следен?

Фејсбук е очигледно во прилично непријатна ситуација, бидејќи деталите од скандалот со користењето на податоците на корисниците од страна на компанијата Кембриџ Аналитика, продолжија да ја тресат социјалната мрежа. Покрај сите негативни реакции од корисниците, како и големиот број прашања кои ги поставуваат законодавните органи, Фејсбук е погоден од загуби ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365