Home » Tag Archives: приходи

Tag Archives: приходи

„Дуополот“ на Google и Facebook ќе надмине 60% од вкупните приходи во онлајн адвертајзингот оваа година

Меѓународниот сервис за маркетинг истражувања WARC објави дека од вкупните 590.4 милијарди долари потрошени на адвертајзинг во минатата година, дури 144.6 милијарди долари (24.5%) отишле кај Google и Facebook. Нивниот удел во „колачот“ пораснал во споредба со 2017 година кога изнесувал 20.3%, односно е двојно поголем од 2014 година кога ... Read More »

Приходите на Фејсбук се зголемија за 33%, што е најспор раст од 2012 година

Приходите на Фејсбук во третиот квартал достигнаа 13,7 милијарди долари, 33% повеќе од истиот период минатата година, што претставува нивен најспор раст од 2012 година, откако акциите на оваа социјална мрежа котираат на американската берза. Според нивниот извештај, објавен во вторникот, чистата нето добивка на Фејсбук достигна во последниот квартал ... Read More »

#AgencyReport18: Алармантна состојба во агенциите за закуп на медиуми во Србија!

Порталот Маркетинг мрежа, денес ги објави резултатите од истражувањето на агенциите за закуп на медиуми и програмирање на планот за огласувањето во Србија, а во рамките на студијата Agency Report. Во рамките на оваа група на агенции, Direct Media, со години, е убедливо на првото место на ранг листата по ... Read More »

Колкави биле приходите на најголемите пет приватни телевизии во Македонија во 2017 година?

  Во текот на 2017 година, најголемите пет приватни телевизии од Македонија кои емитуваат програма на државно ниво (Сител, Канал5, Алсат, Телма и Алфа) оствариле вкупни приходи од 1 071 887 865 денари (17 429 070 евра), покажува анализата на завршните сметки која ја направи Маркетинг365. Најдобро сработила ТВ Сител, ... Read More »

Приходите на Фејсбук од огласување пораснаа за околу 50%

Фејсбук во изминатиот квартал оствари приход од речиси 12 милијарди долари, 49% повеќе отколку пред една година, а како што се зголеми и добивката на најголемата социјална мрежа во светот, се чини дека скандалот со неовластено користење на податоците на корисниците, засега не предизвика штета Според извештајот објавен минатата недела, ... Read More »

Приходите на Фејсбук се зголемија за 47%, а бројот на огласувачи е поголем од 6 милиони

Видео реклами на Фејсбук

Фејсбук оствари приходи од речиси 13 милијарди долари во четвртиот квартал од 2017 година, што е за 47% повеќе во однос на истиот период лани, а порасна и профитот на најголемата светска социјална мрежа Според објавениот бизнис извештај, чистата добивка на Фејсбук изнесувала 4,3 милијарди долари во четвртиот квартал, што ... Read More »

Њујорк Тајмс се приближи до бројка од 2,5 милиони онлајн претплатници

Американскиот дневен весник New York Times регистрира речиси 2,5 милиони онлајн претплатници на крајот од третото тромесечие оваа година Приходите од рекламите во секторот онлајн пораснаа за 11% во кварталот од јули до септември, покажуваат резултатите на компанијата. Бројот на онлајн претплатниците порасна за 154.000 на вкупно 2,487 милиони во ... Read More »

Приходите на Фејсбук надминаа 10 милијарди долари

Социјалната мрежа Фејсбук информираше дека нејзините приходи за третиот квартал од 2017 година пораснале за 47% и изнесуваат 10,3 милијарди американски долари. Чистата добивка на компанијата достигнала 4,7 милијарди долари во изминатиот квартал, што е за 79%  повеќе од претходната година. Според извештајот на компанијата, 88% од вкупните приходи од ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365