Home » Tag Archives: реклама

Tag Archives: реклама

“I am Trash”-луксузен парфем направен од отпад

Агенцијата Ogilvy Париз во соработка со францускиот производител на парфеми Etat Libre d’Orange креираа кампања за промоција на специјален парфем, која се потпира на раѓањето на нешто убаво од нешто отфрлено. Компанијата Etat Libre d’Orange претходно оваа година ги објави своите планови за создавање на парфем кој содржи отпад, кој ... Read More »

Најдобрата атлетичарка на светот го промовира најдоброто од Србија

Ивана Шпановиќ, српска атлетичарка и актуелен шампион на светот во скок на далечина, учествуваше во новата кампања на компанијата Beohemija, во промовирање на премиум производ од семејството DUEL детергенти кои спаѓаат во категоријата производи “Најдоброто од Србија“. Кампањата, која овие денови може да се види на малите и големите екрани, ... Read More »

На воениот аеродром Жељава меѓу Хрватска и БиХ, Пежо сними спот со најголемиот нотен запис на светот

Напуштениот воен аеродром на границата меѓу Хрватска и Босна и Херцеговина обезбеди совршен амбиент за најновиот спот за Пежо 508 Пежо автомобилите отсекогаш биле синоним за удобност во возењето, а овај бренд токму тоа сликовито го пренесе во најновиот спот за новиот Пежо 508, за чии потреби еден познат композитор ... Read More »

Бургер Кинг има порака до сите креативци кои веруваат дека вештачката интелигенција ќе им ја земе работата

Вештачката интелигенција сеуште не е способна да ги замени креативците Пишува: Jessica Wohl, Advertising Age Минатата недела Бургер Кинг испрати соопштение за медиуми објавувајќи дека нивната најнова рекламна кампања е целосно создадена од вештачка интелигенција. Со зголемената популарност на вештачката интелигенција и зголемената употреба на овие технологии во индустријата, многу ... Read More »

Она кога ќе пропуштите некој важен фудбалски момент…

Најновото остварување во глобалната маркетинг кампања на Heineken ги драматизира оние моменти кои не смеете да ги пропуштите во фудбалската Лига на шампиони. Рекламата насловена „World’s most unmissable moments“, дело на Publicis Italy, го промовира брендот како спонзор на Лигата на шампиони, прикажувајќи низа на хумористични сценарија во кои фудбалски ... Read More »

Познатата реклама на Икеа доби продолжение после 16 години-овој пат со среќен крај

Новиот спот ја заокружува оригиналната приказна, овој пат фокусирајќи се на повторното користење и одговорно трошење, истовремено изразувајќи пофалби за квалитетот на брендот Во 2002 година, Икеа Канада сними реклама со тажна приказна за една скромна столна ламба. Овај, денес култен спот, кој изворно го режираше славниот Спајк Џонс, го ... Read More »

Ризична реклама на Nike со контроверзниот NFL играч Колин Каперник

Брендот за спортска опрема Nike предизвика големи реакции во американската јавност по објавувањето на новата рекламна кампања чие заштитно лице е поранешниот NFL играч Колин Каперник. Имено, Каперник е поранешениот играч на San Francisco 49ers кој пред неколку години ја разбранува американската јавност така што клекна за време на интонирањето ... Read More »

Самсунг објаснува што е вистинска “криза“ во својата нова распеана реклама

Самсунг Израел им порачува на корисниците зборот “криза” да го остават за вистинските кризи Самсунг лансираше вистински мал мјузикал во Израел, насловен „No Crisis“, во кој ги потсетува корисниците на вистинското значење на зборот криза и ги едуцира за правилна употреба и смисла на овај збор. Со цел да ја ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365