Home » Tag Archives: рекламирање (page 2)

Tag Archives: рекламирање

Двојно зголемено рекламирањето алкохол во американските филмови

Истражувањето на универзитетот Дартмут покажа дека пласирањето на алкохолни производи во последните две децении е речиси двојно зголенено во  популарните американски филмови препорачани за сите возрасни категории, а особено во филмови кои се означени како содветни за деца Децата и младите ги гледаат филмските ѕвезди како пример, вели Џејмс Д. ... Read More »

И Твитер реши да го забрани рекламирањето на криптовалутите

Неодамна Фејсбук реши да го забрани рекламирање на криптовалути и содржини поврзани со криптовалутите, а наскоро кон оваа одлука се придружи и Гугл. Денес пак, медиумите јавуваат дека за ваква забрана размислуваат и од социјалната мрежа Твитер. Како што пренесува Sky, забраната најверојатно ќе стапи во сила во текот на следниве две ... Read More »

Се стопираат владините реклами во домашните комерцијални медиуми

Владата на Република Македонија вчера ја усвои мерката од Планот 3-6-9 која се однесува на стопирање на  владините реклами на комерцијалните радиодифузери и печатени медиуми, билборди, интернет портали (со исклучок на социјалните медиуми) и пренесување на комуникацијата со граѓаните преку јавниот радиодифузен сервис. Согласно оваа мерка Владата на РМ донесе ... Read More »

McDonald’s се извини и ќе ја повлече последната реклама

Откако приказната за момчето и неговиот починат татко се објави, од McDonald’s U.K. најавија дека спотот ќе биде повлечен од екраните и медиумската експонираност. “Потврдуваме дека донесовме одлука да ја повлечеме нашата ‘Dad’ ТВ реклама“ беше истакнатo во изјавата на брендот. „Рекламата ќе биде остранета од сите медиуми вклучувајчи ги ... Read More »

Огласувачите треба да се подготват за новите кратки дигитални видео реклами

Кратките дигитални видео реклами кои се емитуваат пред да отпочне самото видео во следните 6 месеци се најавува дека ќе се здобијат со големо внимание, како и значајни инвестиции во согласност со најновото истражување спроведено од страна на Trusted Media Brands (TMB) во арил, 2017. Во истражувањето откриено е дека ... Read More »

Adobe Advertising Cloud бара начини да го премости јазот помеѓу ТВ и дигиталните медиуми

На Adobe самитот кој деновиве се одржуваше во Las Vegas, Adobe го промовираше e Advertising Cloud, програмска платформа која компанијата тврди дека е првата платформа за менаџирање на рекламирањето низ традиционалните ТВ и дигитални платформи. Дизајнирана за видео Adobe нагласува дека новата платформа ги комбинира карактеристиките преземени од Adobe Media ... Read More »

Marc Pritchard доби свој таргетиран билборд откако зборуваше за новите стратегии за дигитални медиуми

Пред неколку дена Marc Pritchard, CBO на Procter & Gamble ги најави плановите на компанијата кои ќе се движат во насока на борбата со измамите со реклами, прегледување на договорите со медиумите и присвојување на широко-индустриска метрика за гледаност (вчера објавивме статија на Маркетинг365 за ова, еве ја на ОВОЈ ЛИНК), ... Read More »

Што значи зделката на AT&T и Time Warner за рекламирањето?

Топ вест изминативе денови беше купувањето на телекомуникацискиот гигант AT&T од САД на една од светски наголемата компанија за ентертејмент и забава, сопственикот на CNN и CNBC – Time Warner. Нема двоумење дека стекнувањето на сумата од 85.4 милијарди долари на Time Warner ќе влијае врз начинот на кој телевизиската ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365