Home » Tag Archives: реклами

Tag Archives: реклами

По повод Меѓународниот ден на жената Budweiser ги редизајнираше своите реклами од 50-тите со малку поинакви пораки

По повод Меѓународниот ден на жената Budweiser повторно испечати три реклами од 1950-тите години во кои жените се прикажани како послушни домаќинки. Меѓутоа, покрај оригиналните реклами, брендот направи и нова верзија на истите реклами кои носат сосема поинаква порака. Грижлива мајка и жена која се грижи за домот и бесусловно ... Read More »

Жените во центарот на вниманието во рекламите за време на доделувањето на Оскарите

Nike, IBM, Ford, па дури и AB InBev оваа година се претставија со реклами во кои жените ја имаат главната улога Ѕвездата во рекламните блокови за време на овогодинешниот Оскар, несомнено беше кампањата “Dream Crazier” од Најк, со Серена Вилијамс во улога на наратор во рекламата, во која се прикажани ... Read More »

YouTube ќе престане да прикажува реклами со видеата кои промовираат содржина против вакцинација

Светската здравствена организација неодамна го наведе “одбивањето на вакцинација”, како една од најголемите закани за глобалното здравје во 2019 година YouTube ќе ги демонетизира содржините кои промовираат пораки против вакцинација. Имено, компанијата одлучи да не се прикажуваат реклами со таквите контроверзни содржини, по растечкиот притисок од јавноста да се справи ... Read More »

Дел од огласувачите ги повлекоа своите реклами од YouTube по обвиненијата за педофилија

Откако е откриено дека педофилите оставаат ужасни коментари, комуницираат и да се договорат во коментарите под видеата со деца, дел од огласувачите ги повлекоа рекламите од YouTube Пред две години, дел од големите огласувачи почнаа да го бојкотираат огласувањето на YouTube, бидејќи нивните реклами се појавувале покрај проблематична содржина, како ... Read More »

Рекламите се главните “виновници“ за бавното вчитување на веб страниците

Заклучокот на анализата направена на повеќе од милион најпопуларни интернет локации е дека рекламните огласи најмногу го успоруваат вчитувањето на веб страниците Во истражувањето спроведено од страна на програмерот Патрик Хјулс е испитувано кои програмски кодови се вчитуваат најдолго. Околу 60 отсто од вкупното време на вчитување на страниците се ... Read More »

Како реагираат децата на рекламите за храна?

Маркетерите кои сакаат да промовираат здрави навики во исхраната кај децата би можеле да имаат корист од употреба на фотографии, наместо анимирани ликови или анимирани слики, според една студија на списанието Journal of Advertising Research (JAR). Студијата со наслов “Избор на визуелни елементи во рекламирањето здрава храна на децата: Дали ... Read More »

Најдобрите реклами на Супербол 2019

Во неделата се одржа финалниот натпревар од шампионатот на американски фудбал Супербол, кој е најгледаниот спортски настан во Америка. Гледачите го гледаат Супербол и поради светски познатите реклами, кои предизвикуваат сензација на Фејсбук и Твитер. Реклама од 30 секунди чини повеќе од 5 милиони долари, што е убедливо најскапиот термин ... Read More »

57% од претплатниците на Нетфликс велат дека веднаш би ја напуштиле платформата доколку би се вовеле реклами

Најпопуларната стриминг платформа на светот неодамна ги зголеми цените, но, наводно, размислуваат и за воведување на реклами, но за корисници тоа ќе биде точка после која нема враќање Според податоците од истражувањето спроведено од Audience Project, 57% од претплатниците на Нетфликс изјавиле дека ќе ја напуштат оваа платформа доколку некогаш ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365