Home » Tag Archives: реклами (page 2)

Tag Archives: реклами

Рекламите се главните “виновници“ за бавното вчитување на веб страниците

Заклучокот на анализата направена на повеќе од милион најпопуларни интернет локации е дека рекламните огласи најмногу го успоруваат вчитувањето на веб страниците Во истражувањето спроведено од страна на програмерот Патрик Хјулс е испитувано кои програмски кодови се вчитуваат најдолго. Околу 60 отсто од вкупното време на вчитување на страниците се ... Read More »

Како реагираат децата на рекламите за храна?

Маркетерите кои сакаат да промовираат здрави навики во исхраната кај децата би можеле да имаат корист од употреба на фотографии, наместо анимирани ликови или анимирани слики, според една студија на списанието Journal of Advertising Research (JAR). Студијата со наслов “Избор на визуелни елементи во рекламирањето здрава храна на децата: Дали ... Read More »

Најдобрите реклами на Супербол 2019

Во неделата се одржа финалниот натпревар од шампионатот на американски фудбал Супербол, кој е најгледаниот спортски настан во Америка. Гледачите го гледаат Супербол и поради светски познатите реклами, кои предизвикуваат сензација на Фејсбук и Твитер. Реклама од 30 секунди чини повеќе од 5 милиони долари, што е убедливо најскапиот термин ... Read More »

57% од претплатниците на Нетфликс велат дека веднаш би ја напуштиле платформата доколку би се вовеле реклами

Најпопуларната стриминг платформа на светот неодамна ги зголеми цените, но, наводно, размислуваат и за воведување на реклами, но за корисници тоа ќе биде точка после која нема враќање Според податоците од истражувањето спроведено од Audience Project, 57% од претплатниците на Нетфликс изјавиле дека ќе ја напуштат оваа платформа доколку некогаш ... Read More »

Рекламите со краток формат ќе бидат хит оваа година

Но, сепак, огласувачите мора да внимаваат да го задржат балансот и не треба да дозволат едноставно да ги отфрлат подолгите реклами ТВ огласувачите почнуваат се` повеќе да се вртат кон рекламите со краток формат, кои може да бидат подеднакво ефикасни како и традиционалните спотови од 30 секунди, по многу пониска ... Read More »

ВИДЕО: Адвертајзинг стартап планира да лансира големи светлечки реклами на небото

Ако им веруваме на идеите кои рускиот адвертајзинг стартап StartRocket ги пласираше јавно, за брзо време во нашите медиа планови ќе вклучуваме и “рекламирање на небо“. Нивната идеја за овие “небесни билборди“ е да функционираат ноќе со помош на мали сателити наречени “CubeSats”. Првичната замисла е дека сателитите би гравитирале ... Read More »

Топ 10 најголеми промашувања на брендовите за 2018 година

Реномираниот магазин AdAge ги откри најголемите промашувања кои ги направија брендовите оваа година. За крајот на годината, реномираниот американски магазин AdAge се осврна на годината што изминува и ги откри најголемите промашувања направени од брендовите оваа година,  како еден вид предупредување за следната година. Како што забележува магазинот, многу брендови ... Read More »

Овие Божиќни поеми ја откриваат шокантната вистина за семејното насилство доколку се читаат наназад

За хуманитарната организација Refuge, кампањата ги креираше агенцијата McCann Бристол Хуманитарната организација Refuge и McCann Бристол започнаа моќна, поетска кампања за Божиќ, која ја зголемува свеста за насилството во семејството. Секоја реклама содржи песна што открива идилична слика за семејната атмосфера за време на Божиќ, но  ако стиховите ги прочитате ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365