Home » Tag Archives: реклами (page 4)

Tag Archives: реклами

Несекојдневен маркетиншки пристап или психолошки тест за суштината? Што е важно?

Од денес на ТВ каналите и социјалните медиуми забележавме интересни реклами кои го привлекуваат вниманието на публиката. Познати ситуации од секојдневието на секој од нас, полно емоции во секој кадар, но сепак нешто суштински недостасува. Пораката е едноставнa: Што е важно? Зад рекламите не е потпишан никој, што дополнително ја ... Read More »

Фејсбук ги отстрани рекламите кои на младите припадници на ЛГБТ заедницата им нудеа “лек за хомосексуалност“

Фејсбук отстрани голем број реклами насочени кон млади припадници на британската ЛГБТ заедница кои ветуваа “сексуална чистота” и нудеа “лек” за истополна привлечност. Истражувањето објавено во весникот Телеграф ја обвини социјалната мрежа за профитирање од постовите кои користат микро-таргетирање на ЛГБТ корисници со реклами кои нудат “терапија” за припадници на ... Read More »

Нетфликс со соопштение за плановите за воведување на реклами

Netflix издаде соопштение после заканата од страна на корисниците дека ќе ја напуштат платформата поради воведувањето на реклами По појавата на гласини дека Netflix воведува реклами, оваа платформа за видео стриминг одлучи да ги разјасни работите, објавувајќи дека тестираат видео промоции помеѓу епизодите и филмовите. Овие тестирања беа воведени минатата ... Read More »

Македонците меѓу топ 10 кликачи на Фејсбук реклами во светот

Според истражувањето за состојбата, развојот и предизвиците на дигиталниот глобален пазар во третиот кваратал на 2018 година, споведено од организациите Kepios, Hootsuite и We Are Social, бројот на кликови на реклами на Фејсбук се намалил за 20% во изминатите три месеци, односно од средна вредноста на 10 кликови во Април ... Read More »

Samsung брутално ги напаѓа недостатоците на iPhone во новата кампања за Galaxy S9

Кога е во прашање технолошката војна помеѓу Samsung и Apple, првите никогаш не избегнувале брутално да го нападнат конкурентот во своите реклами. Минатата година, Samsung се исмеваше со малите врежувања во дизајнот на iPhone X, како и со озогласениот “Batterygate” скандал, со кој беше откриено дека Apple намерно успорува постари ... Read More »

Нов серијал на реклами на McCann Белград и брендот Premia

Во новиот серијал на реклами за брендовите Premia и Home expert, McCann Белград на хумористичен начин прикажува секојдневни ситуации поврзани со домашните работи и други домаќински подвизи. Преку серија на комични приказни за секојдневието на еден забавен млад брачен пар, новиот серијал на кратки реклами ги промовира сите категории на ... Read More »

Фејсбук тестира реклами со зголемена реалност

News Feed на Фејсбук е место каде што корисниците наоѓаат се` што се случува на социјалната мрежа. Ова е исто така место каде што можете да видите голем број на различни реклами, на кои сега треба да додадете уште еден вид. Фејсбук објави дека почнува со тестирање на рекламите со ... Read More »

Погледнете ги најгледаните фудбалски реклами за време на Светското фудбалско првенство 2018

YouTube ја објави листата на најгледани реклами поврзани со фудбалот за време на Светското првенство во 2018 година во Русија. YouTube ги рангираше рекламите засновани на органски и платени прегледи, времето на гледање и задржување на публиката од 1 јуни до 20 јуни. Сепак, YouTube ја ограничи својата листа на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365