Home » Tag Archives: реклами (page 5)

Tag Archives: реклами

Виза ги повлече рекламите во кои се појавува Морган Фримен

Компанијата за кредитни картички Виза, во петокот објави дека ќе престане со емитување на рекламите во кои се појавува Марган Фримен, после наводите дека познатиот глумец сексуално вознемирувал неколку жени. Свесни сме за обвиненијата против г. Фримен. Во овој момент, Виза ќе ги суспендира рекламите во кои се појавува актерот ... Read More »

Snapchat воведува реклами кои не можат да се прескокнат

Популарната апликација Snapchat, како дел од својата нова кампања за огласување во САД воведе видео реклами во траење од шест секунди кои не може да се прескокнат Популарната апликација Snapchat во понеделникот започна со нова пракса на огласување. Сега корисниците на апликацијата при нејзината употреба мора да гледаат и рекламна ... Read More »

Амазон престана да купува реклами на Гугл

Некои маркетери веруваат дека овој потег од Амазон е знак дека компанијата се подготвува за сопствена огласувачка понуда Амазон престана да купува популарни видови реклами на Google, известува AdAge, повикувајќи се на добро информирани извори. Овој потег го продлабочува раздорот помеѓу двата технолошки титани и ја сигнализира растечката амбиција на ... Read More »

Објавени податоците за хрватскиот огласувачки пазар во 2017 година

Закупот на огласувачки простор во хрватските медиуми во 2017 година е намален за 1,7% во однос на претходната, но затоа првиот квартал од 2018 бележи пораст на нивото на инвестициите. Хрватското здружение на компаниите за деловни комуникации (ХУРА) на настанот “Денови на комуникациите“ кој се одржа во Ровињ, го објави ... Read More »

YouTube сака да дојде до претплатници со пуштање на поголем број реклами

Корисниците кои го користат YouTube како услуга за бесплатно слушање музика ќе мора да се соочат со повеќе реклами или ќе плаќаат претплата Лиор Коен, шеф на одделот за музика на видео сервисот YouTube, на музичкиот фестивал South by Southwest зборуваше за иднината на музиката на нивната платформа. Според него, ... Read More »

Mozilla ги повлекува своите реклами од Фејсбук, кој е следен?

Фејсбук е очигледно во прилично непријатна ситуација, бидејќи деталите од скандалот со користењето на податоците на корисниците од страна на компанијата Кембриџ Аналитика, продолжија да ја тресат социјалната мрежа. Покрај сите негативни реакции од корисниците, како и големиот број прашања кои ги поставуваат законодавните органи, Фејсбук е погоден од загуби ... Read More »

Македонскиот тутун и светскиот адвертајзинг

Сигурен сум дека многу од вас ја слушнале или прочитале информацијата дека македонскиот тутун претставува еден од најквалитетните во светот. Овој податок им бил познат и на голем број на луѓе од различни земји во светот, дури и пред повеќе од 100 години за што сведочат одредени статии во весници ... Read More »

Реклами и цитати од Стивен Хокинг кои ќе ве замислат, мотивираат и ќе Ве потсетат дека ништо не е невозможно!

Светот денеска го изгуби еден од најгенијалните светски умови, британскиот физичар Стивен Хокинг, кој почина на свои 76 години. Случајноста сакаше тој да си замине од овој свет на денот кога е посветен бројот Пи (3.14) и на истиот ден кога во 1897 се родил Алберт Ајнштајн. Хокинг се смета ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365