Home » Tag Archives: САД (page 2)

Tag Archives: САД

Трамп исчисти првутка од Макрон – Head & Shoulders го искористи за реклама

Не секој ден шампон за првут се наоѓа на насловните страници, но Head & Shoulders ја искористи дадената можност да го промовира својот производ после виралното ширење на „чудната“ интеракција помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Франција Емануел Макрон за време на неговата посета на Белата Куќа. Имено, ... Read More »

Како потрошувачите ги прифаќаат и реагираат на рекламите со ЛГБТ тематика?

Новата студија од Нилсен покажува зошто брендовите во САД треба да ги прифатат овие реклами ЛГБТ социјалната мрежа Хорнет го овласти Нилсен во САД да направи студија за тоа како рекламите со ЛГБТ тематика влијаат на потрошувачите. Општо е познато дека овие реклами можат да бидат ризични за огласувачите, доколку ... Read More »

Локалната телевизија губи на популарност во САД

Локалните телевизиски станици стануваат помалку популарни помеѓу граѓаните на САД Само 50% од возрасните Американци редовно конзумираат вести преку телевизија, открива новото истражување спроведено од американскиот Pew Research Center. Станува збор за намалување од 7% проценти споредено со претходната година, а најголемата загуба на гледачи забележана е кај локалите телевизии. ... Read More »

7 маркетинг совети кои можеме да ги научиме од кампањите на Donald Trump и Hillary Clinton

Не постои сомнеж дека овогодинешните претседателски избори во САД покренаа интензивни емоции на двете страни од политичкиот спектар. Ова се неколку совети кои можевме да ги издвоиме од изборниот циклус за истите да пробате да ги аплицирате на вашиот бизнис…..или во Вашата политичка кампања :) 1.) Не дозволувајте конкуренцијата да купи ... Read More »

Хајнекен лансира платформа за US фановите, за пронаоѓање барови каде се емитува Европскиот фудбал

Хајнекен се обидува да ја зголеми популарноста на европскиот фудбал во САД преку ново партнерство со Google, апликација која ќе ги води фановите или корисниците до најблиските барови каде се прикажува фудбалски натпревар во живо ( live stream). Со користење на веб апликацијата „Фудбалот е тука“ навивачите ќе дознаат во ... Read More »

Како графичките дизајнери ги коментираат логоата на Претседателските кандидати во САД

Со објавувањето на кампањата на Џон Касич во вторникот, бројот на претседателски кандидати на Америка за 2016 година се искачи на 21. И секој од нив се надева да се брендира себеси со уникатно лого. Логоата на кампањите на кандидатите нудат увид во она што кандидатите се надеваат дека ќе ... Read More »

Топ 10 огласувачи во САД за 2014 година

AdAge ја објави листата на 200-те најголеми огласувачи во САД за 2014 година. Ранкингот го предводи Procter & Gamble со вкупна проценка од 4,6 милијарди долари инвестирани за огласување, следен од AT&T и General Motors Co. Вкупниот буџет потрошен за огласување на топ 200-те огласувачи во САД изнесува околу 137.8 милијарди ... Read More »

САД : Приходите од online огласување за прв пат поголеми од приходите од ТВ огласување

Додека кај нас во Македонија маркетинг агенциите мака мачат да им објаснат на нивните клиенти дека буџетот за ТВ огласување треба пополека да го прелеваат во online (и прилично тешко им оди)….од САД за прв пат стигна информација дека online огласувањето веќе го надмина она на ТВ. Приходите од огласување ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365