Home » Tag Archives: Словенија (page 2)

Tag Archives: Словенија

Овогодинешниот Golden Drum ќе се одржи во Љубљана

‘Златниот барабан’ се сели. После 22 години, фестивалот ја менува својата локација од Порторож во центарот на Словенија – преубавата Љубљана. 23-то издание на Интернационалниот фестивал на креативноста Golden Drum ќе се одржи од 18 до 21 октомври во Љубљанскиот замок. Новиот град-домаќин на фестивалот, Љубљана, е оригинална локација на ... Read More »

Топ 10 најуспешни креативни директори во Словенија

(РЕГИОН) – Словенечкиот Маркетинг магазин (www.marketingmagazin.si) објави листа на 10-те најдобри креативни директори според освоените бодови на Словенечкиот огласувачки фестивал (СОФ). Најмногу поени, на основа на бодувањето на проектите, освои Аљоша Багола, главниот креативен директор на агенцијата Пристоп (124 бодови). “Третата титула Креативен директор на годината претставува ласкаво признание, но ... Read More »

25-то издание на SOF: Во Словенија ништо ново, Pristop и понатаму непобедлив!

Најубедлив триумф на една агенција досега – од 11 Големи награди Pristop освои десет Само добрите приказни преживуваат, беше слоганот на овогодинешниот Словенечки Огласувачки Фестивал – SOF. Најважниот настан на словенечката комуникациска струка во својата јубилејна годишница донесе неколку промени кои меѓу посетителите и натпреварувачите беа одлично прифатени, што го докажуваат ... Read More »

Најдоброто од словенечката индустрија за надворешно рекламирање во минатата година

(РЕГИОН)-По јублилеен 5-ти пат, синоќа во Љубљанската Опера, беа доделени наградите Outstanding за креативните достигнувања во надворешното огласување за 2015 година. Организатор и покровител на ова натпреварување е компанијата Europlakat. Стручното жири со кое претседаваше Mitja Tuskej, партнер и стратег во агенцијата Formitas BBDO, оцени вкупно 595 решенија во пет ... Read More »

Најдобрите трговци се во Словенија, Македонија е четврта по ред

Во периодот од 13-ти јуни до 30-ти јули, агенцијата „Global Market Solutions“ во соработка со агенциите за „тајно купување“ во регионот, седми пат спроведе истражување за основните елементи во квалитетот на услугите со цел пронаоѓање на најдобрите во регионот. Во истражувањето учествуваа шестте земји од регионов – Македонија, Црна Гора, ... Read More »

Голден Драм од 13. до 16. октомври во Порторож

Тема на 22. меѓународен фестивал за огласување Голден Драм, кој ќе се оддржи од 13 до 16 октомври во Гранд Хотелот Бернардин во Порторож, Словенија е “Трансформацијата, ослободувањето и креативната култура“. На натпреварувањето за наградите Голден Драм се поканети најдобрите креативни, огласувачки, дигитални, ПР и медиски агенции од 37-те држави ... Read More »

Пристоп повторно прогласена за агенција на годината во Словенија

(РЕГИОН) – На завршната церемонија на 24-тото издание на Словенечкиот огласувачки фестивал (СОФ) кој се оддржа во Порторож, наградата за агенција на годината, втора година по ред, ја доби Пристоп. Огласувач на годината е Дрога Колинска / Атлантик Група, а најефикасен бренд – “Зелена Долина“ на Млекарата Целеиа. Признанието за најдобра ... Read More »

Се оддржа “The Cup 2015“ – ова се победниците

Во текот на вчерашниот ден, во Љубљана, Словенија, се одржа осмото издание на интерконтиненталното натпреварување The Cup. “The Cup“ беше создаден во 2007 година од организаторите на три големи регионални креативни фестивали : ADFEST (Asia-Pacific), FIAP (Ibero-American) и GOLDEN DRUM. После првата година, дел од “The Cup“ се и  ADC*E, односно клубот на Уметнички директори на Европа. ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365