Home » Tag Archives: Словенија (page 3)

Tag Archives: Словенија

Објавен зборник со позитивни примери на ПР пракса во Словенија

(РЕГИОН) – Словенечкото друштво за односи со јавност (PRSS) и IAB Словенија го издадоа стручниот прирачник “Теорија и пракса на словенечките односи со јавноста II“. Како што во уводот на зборникот напишал Iztok Verdnik, претседател на PRSS, зборникот докажува дека многуцентрично и многутематски во последниве речиси 15 години, продолжува (односно, ... Read More »

Доделени наградите Sempler 2014 – тотална доминација на словенските агенции

(РЕГИОН)  – Синоќа во Порторож, на првиот ден од семинарот за медиски трендови SEMPL, на свечена манифестација беа прогласени победниците во вкупно шест категории од натпреварувањето Sempler. Словенските агенции се апсолутни победници на овогодинешното издание на фестивалот освојувајќи награди во сите категории. Гранд При наградата, или Grand Sempler за најдобра ... Read More »

За наградите Семплер пријавени 65 проекти, ниту еден од Македонија !

На дванаесетото натпреварување за најдобри медиски стратегии Sempler, се пријавија вкупно 65 проекти, од кои дури 51 пријавија агенциите и огласувачите од Словенија. Седум проекти доаѓаат од Србија, пет од Хрватска и за прв пат два проекти од Бугарија. Пријавените медиски стратегии ќе се борат за Sempler наградите во вкупно ... Read More »

Во Словенија се појави агенција специјализирана за питчеви

(РЕГИОН) – Словенскиот огласувачки пазар е збогатен за уште една нова агенција која ќе го носи називот PITCH!, основана од холандскиот креативен директор Мартин Мол и Лучка Шендлингер. Како што соопштија од агенцијата, нивниот радиус на работа воглавно ќе се врти околу две основни услуги. Првата е пријавување на огласувачки конкурси ... Read More »

Пристоп е прогласена за агенција на годината во Словенија

На синоќа завршениот 23-ти Словенски огласувачки фестивал (СОФ), агенцијата Пристоп (Pristop) е прогласена за најдобра маркетинг агенција во Словенија за минатата година. За најдобар бренд е Si.mobil Ortho, за најдобра продукција на ТВ реклама е наградена продукциската куќа Pakt Media а за најдобра продукција на радио оглас – продукциската куќа “100“. ... Read More »

Интервју со Барбара Крајнц – генерален директор на словенската огласувачка комора

Како што веројатно можете да забележите, авторот на статијава во последно време мошне често пренесува вести од Словенија :) Изминатиов период имав прилика да работам на еден регионален проект за вмрежување на некои агенции од регионот за потребите на еден клиент, па така мошне често имав прилика одблиску да ги ... Read More »

Друштвото за маркетинг во Словенија со нов управен одбор

Членовите на Друштвото за маркетинг на Словенија (ДМС) на вчерашниот состанок избраа нов управен одбор кој ќе има задача да управува со друштвото во наредните три години. Членови на новиот управен одбор кој го има мандатот 2014-2017 се: Mojca Avšič, извршен маркетинг директор во Меркатор, Aleksandra Brank, маркетинг директорка во ... Read More »

Светските ѕвезди од маркетинг и адвертајзинг индустријата доаѓаат во Порторож

Slovenski Oglasuvacki Forum

Дел од светски најпознатите маркетинг професионалци, кои сме имале прилика да ги слушаме само на најголемите фестивали ширум светот, кон крајот на месец март доаѓаат близу…. во Порторож, Словенија. Оваа година, по прв пат во историјата, Словенскиот огласувачки фестивал (СОФ) (ЛИНК), најважниот и најголемиот годишен настан од областа на маркетинг и ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365