Home » Tag Archives: снепчет

Tag Archives: снепчет

Која социјална мрежа најмногу ја користат тинејџерите?

Една неодамнешно истражување во САД покажа дека Инстаграм го престигна Снепчет по бројот на корисници, но разликата е многу мала Снепчет со години е омилена социјална мрежа меѓу тинејџерите, кои Фејсбук, каде што се нивните мајки, татковци, баби и дедовци, го заменија со оваа мрежа која постарите сеуште не ја ... Read More »

Snapcahat загуби три милиони корисници за само неколку месеци поради својот редизајн

Snapcahat не се прослави со својот нов редизајн. За само три месеци изгуби околу три милиони дневни корисници, а нивниот план беше да привлечат нови корисници, а потоа и огласувачи. Но, и покрај тоа, приходите продолжуваат да растат. Редизајнот на популарната социјална мрежа Snapchat требаше да привлече нови огласувачи и ... Read More »

Снепчет се претставува како “нов вид на камера“ во својата прва ТВ кампања

Емоциите се во срцето на новата кампања која порачува: “Поважно е како се чувствувате, отколку како изгледате” Со цел да се приближи до своите фанови, но и да се претстави до разновидната публика и да привлече повеќе од оние кои не припаѓаат во групата на помлади од 25 години, Snap ... Read More »

Ријана го нападна Снепчет за рекламата со неа и Крис Браун

Социјалната мрежа Снепчет објави реклама за играта „Would You Rather?“, во која ги прашува корисниците на апликацијата дали би ѝ удриле шлаканица на Ријана или би му удриле бокс на Крис Браун. Шокантната реклама испровоцира многу негативни коментари со оглед на фактот што Ријана беше брутално физички нападната од Крис Браун ... Read More »

Започна битката за славни личности и инфлуенсери на социјалните мрежи

По успешниот последен квартал во кој ги надмина финансиските очекувања на аналитичарите и додаде речиси 9 милиони активни корисници дневно, Snapchat сега започна борба за познати личности и т.н.инфлуенсери, односно луѓе со голем број на следбеници на кои брендови често им плаќаат за рекламирање услуги. Откако Instagram ја ископира најпопуларната ... Read More »

Твитер и Снепчет се борат за внимание од медиските издавачи

Откако Фејсбук објави дека новиот изглед news feed-от ги става во втор план содржините од медиумите и компаниите, Твитер и Снепчет се обидуваат да ја пополнат настанатата празнина и да доведат корисници на медиските сајтови. Најавата на Фејсбук, која предизвика бран на паника помеѓу медиумите кои се потпираат на оваа ... Read More »

Diageo ги повлече сите реклами од Snapchat

Еден од најголемите светски произведувачи на пијалоци, Diageo, донесе одлука да ги повлече сите свои реклами од социјалната мрежа Snapchat (Снепчет) додека не изнајде решение како своето огласување да го насочи само кон лица постари од 18 години. Регулаторното тело кое ги прегледува огласите во Велика Британија (Advertising Standards Authority ... Read More »

„Војната“ помеѓу Инстаграм и Снепчет дури и на улиците

Минатата година Instagram изненади со услугата Stories, која повеќе од очигледно ја копираа од Snapchat Инстаграм својата услуга Stories започна да ја огласува на огласните паноа во Италија, Германија и САД. Со слоганот „Приказните се насекаде“ на корисниците им се соопштува дека приказните во апликацијата можат да се направат практично ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365