Home » Tag Archives: спонзорство

Tag Archives: спонзорство

Огласувачите ќе инвестираат 66 милијарди долари во спонзорства оваа година

WARC го објави својот извештај Global Ad Trends, со фокус на спонзорството Се очекува огласувачите оваа година да инвестираат вкупно 66 милијарди долари на спонзорство, иако помалку од една петтина од нив веруваат дека навистина можат да го измерат повратот на нивната инвестиција. Овие и други клучни наоди се дел ... Read More »

Истрага против инфлуенсерите и ѕвездите на социјалните мрежи

Во Велика Британија започната е истрага против познатите личности и инфлуенсерите кои на социјалните мрежи објавувале спонзорирана содржина и добивале пари за неа, а за тоа не ги известиле своите фанови Големата популарност и милијарди корисници на социјалните мрежи во изминатите неколку години создадоа едно ново знимање – т.н. инфлуенсери, ... Read More »

Едно од најоригиналните спонзорства: видливо е само доколку се испотите

The Sweat Sponsorship сака своите бренд амбасадори да се потрудат малку повеќе од вообичаеното Спортските спонзорства се едни од оние области кои имаат потенцијал навистина да ги инспирираат брендовите, но поради својата ширина, тука можат да се најдат промашувања исто колку и погодоци. Овој пат, наидовме на дефинитивен погодок, брендот ... Read More »

Брендовите ќе можат да спонзорираат НБА дресови од следната сезона

Брендовите кои бараат начини како да се интегрираат во пеофесионалните спортови сега ќе имаат можност за тоа и во НБА. Откако за првпат спонзорирани логоа на дресови се појавија на овогодинешното издание на NBA All-star во Февруари, Лигата одлучи да ја целосно да ја овозможи таа опција за следната сезона. ... Read More »

Спорадичните донации нема да го зголемат угледот на брендот !

Бизнисите даваат неброени илјадници а и милиони евра за добротворни цели секоја година. Покрај тоа што овие донации се често направени со навистина несебични намери, да бидеме реални, Понекогаш целта е да се здобие благо-наклоноста на потрошувачите. Наоѓањето на баланс помеѓу правењето позитивен ПР и едноставното донирање за вредни цели ... Read More »

Донесен нов Правилник за спонзорство од страна на давателите на аудио и аудиовизуелни медиумски услуги

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги на својата 10-та седница одржана на ден  12.03.2015 година го усвои Предлогот на Директорот на Агенцијата, д-р Зоран Трајчевски, бр.01-1806/1 од 10.03.2015 година и едногласно донесе нов Правилник за спонзорство. Со влегувањето во сила на горенаведениот Правилник, престанува да важи Правилникот за начинот на ... Read More »

Спонзорството – како ПР алатка

Спонзорството, разгледувано од аспект на ПР алатка, спаѓа во еден од поновите облици кои им стојат на располагање на компаниите за комуницирање со определена целна група до која е тешко да се допре со вообичаените маркетиншки методи. Убава дефиниција на спонзорството би била дека тоа МОРА да донесува корист и за спознорот и за спонзорираниот. Работа бр.1 ... Read More »

Манчестер Јунајтед и Адидас го потпишаа највредниот спонзорски договор во историјата

Најголемиот фудбалски бренд на денешницата, Манчестер Јунајтед и германскиот производител  на спортска опрема Адидас потпишаа историски најскап договор за спонзорство. Договорот е со времетраење од десет години и тежи 750 милиони фунти или 75 милиони фунти годишна заработка за клубот од „Олд Трафорд“, кој според проценките има најголема светска база ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365