Home » Tag Archives: Универзал Медиа (page 2)

Tag Archives: Универзал Медиа

UM прогласена за медиска агенција на годината

Агенциската мрежа UM (Универзал Медиа) е прогласена за медиска агенција на годината спрема годишната листа на специјализираниот магазин и портал „AdAge’s”. Спрема сите показатели, од приходи, број на нови клиенти, кампањи, учества на питчевите, агенциската агенција UM, била подобра од конкуренцијата. „Ad Age“ нагласува дека во турбулентни времиња, UM знае да ... Read More »

65% од македонците велат дека социјалните мрежи се неизоставен дел од нивниот живот

Како што најавивме во вторникот, кога ги објавивме главните наоди од глобалното Wave 8 истражување, денеска имаме можност да зирнеме и во резултатите на испитаниците од Македонија. Трета година по ред, благодарејќи на Универзал Медиа и Меккен Скопје, Македонија е дел од ова глобално  истражување преку кое се добиваат вредни ... Read More »

Wave 8 : Потрошувачите се врзуваат со брендовите кои ги задоволуваат нивните основни потреби

Брендовите треба подобро да ги разбираат социјалните мрежи и нивното користење од страна на денешните потрошувачи бидејќи само преку разбирање на потребите и амбициите на потрошувачите и овозможувањето содржина која станува општествен продукт, брендот може да изгради цврсти и вредни односи со конзументите. Агенцијата Универзал Медиа ги објави резултатите од ... Read More »

Македонија дел од светското “Wave” истражување

Овогодинешното осмо издание на “Wave  – The language of content” се спроведува во 65 земји, во него учествуваат  повеќе од 50.000 интернет корисници кои ги претставуваат погледите, потребите и однесувањето на 1 милијарда највлијателни корисници на интернет и социјалните медиуми од целиот свет. Благодарение на Универзал Медиа Скопје, интернет корисниците ... Read More »

Колумна на Владимир Димовски: “Бараме брендови во кои можеме да се заљубиме”

Колумна на Владимир Димовски, извршен директор на McCann Скопје, првично објавена во регионалниот маркетинг магазин Медиа-Маркетинг Во пресрет на Викенд Медиа Фестивалот во Ровињ, на кој настапувам во панелот ‘‘Поглед преко плота‘‘, пријателот Екрем ме покани да напишам краток текст за приликите во адвертајзинг бизнисот во мојата земја. Во Македонија. ... Read More »

Универзал Медиа објавува оглас за вработување на Junior Media Planner и Media Planner

Најголемата медиска агенција во Македонија, Универзал Медиа го проширува својот тим со две нови работни места: – Junior Media Planner и – Media Planner, Сите заинтересирани да го испратат своето CV на : info@universalmedia.mk   Read More »

Агенцијата Универзал Медиа стана регионален медиа партнер на L’Oreal Adria-Balkan

После шестмесечниот обемен тендерски процес, водечката светска козметичка компанија L`Oreal, за свој регионален медиски партнер ја избра агенцијата Universal Media (UM). L`Oreal ја избра Универзал Медиа за медиски партнер за пазарите на кои L`Oreal Adria-Balkan работи, вклучувајќи ја тука и Македонија. L`Oreal во периодот за избор на агенција бараше најадекватен ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365