Home » Tag Archives: фејсбук

Tag Archives: фејсбук

Поранешен заменик премиер на Велика Британија е новиот шеф за комуникации на Фејсбук

Ник Клег, поранешен заменик премиер на Велика Британија, ќе биде новиот шеф за комуникации во компанијата Фејсбук, пишува угледниот британски весник Фајненшел Тајмс. Според весникот, ова може да доведе до превирања на политички план во Велика Британија. Овој 51-годишен поранешен лидер на Либерално-демократската партија, во Силиконската долина треба да пристигне ... Read More »

Фејсбук ќе ја намали видливоста или нема да ги одобри рекламите со низок квалитет

Фејсбук објави дека ги проширува своите напори за намалување на видливоста на рекламите со низок квалитет на својата платформа Социјалната мрежа објави дека ќе се насочат кон рекламите кои ги кршат нивните правила со содржини кои се со слаб квалитет или дисруптивна природа, а кои обично вклучуваат: мамки за интеракција, ... Read More »

На SEMPL доаѓа и Фејсбук

Ќе дознаете зошто и како подобро да ги прилагодите и приближите видео содржините до вашите мобилни корисници и кои трендови треба да ги преземете во вашите стратегии, за да бидат уште поефикасни Дали знаевте дека луѓето што гледаат видео содржини на Фејсбук и Инстаграм посветуваат пет пати повеќе време од ... Read More »

Facebook започнува партнерство со Httpool за поддршка на локалните бизниси во Балканскиот регион

Facebook и Httpool со задоволство го најавуваат стратешкото партнерство во Балканскиот регион. Httpool стана официјален партнер за препродажба на Facebook на Балканот, вклучувајќи ги Бугарија, Хрватска, Србија и Словенија. Facebook ја препознава можноста ова долгорочно партнерство да им користи на локалните агенции и огласувачи, за тие да допрат до побројни ... Read More »

Се намалува употребата на Фејсбук за споделување вести

Новото истражување на институтот на Ројтерс за студии по новинарство покажа дека корисниците се` помалку го користат Фејсбук за споделување на вести, а се` повеќе за приватни пораки. Употребата на Фејсбук за споделување на вести опаѓа, бидејќи корисниците се свесни дека многу дезинформации се шират на оваа социјална мрежа. За ... Read More »

Дали младите го “отпишуваат“ Фејсбук?

Проблемите и тешкотиите со кои неколку месеци се соочува најголемата социјална мрежа во светот негативно се одрази на начинот на кој луѓето ja користат Истражувањето кое неодамна го спроведе организацијата Pew Research Center во САД имаше за цел да открие дали ставовите на испитаниците во однос на Фејсбук се промениле ... Read More »

Дали агрегаторите, Гугл и Фејсбук треба да плаќаат авторски права на медиумите?

Во Македонија и низ Европа периодов се засилува дебатата за тоа дали веб агрегаторите, пребарувачот Гугл и социјалните мрежи како Фејсбук треба да плаќаат авторски права за содржините кои ги преземаат. Познавачите на медиумските прилики велат дека е недозволива ситуација определени сервиси да заработуваат на “туѓа мака“, односно за без ... Read More »

Фејсбук ги отстрани рекламите кои на младите припадници на ЛГБТ заедницата им нудеа “лек за хомосексуалност“

Фејсбук отстрани голем број реклами насочени кон млади припадници на британската ЛГБТ заедница кои ветуваа “сексуална чистота” и нудеа “лек” за истополна привлечност. Истражувањето објавено во весникот Телеграф ја обвини социјалната мрежа за профитирање од постовите кои користат микро-таргетирање на ЛГБТ корисници со реклами кои нудат “терапија” за припадници на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365