Home » Tag Archives: франција

Tag Archives: франција

“Don’t Leave Me Now” – Французите со песна бараат од Британците да останат во ЕУ

Малку врски го заслужуваат статусот „комплицирано е“ повеќе од онаа меѓу Франција и Британија. Двете нации поголемиот дел од изминатите 1000 години го поминале во војна помеѓу себе, но Светските војни на 20 век ги принудиле да станат сојузници, што не е исто со пријателство. Излезот на Велика Британија од ... Read More »

Изгубените чорапи се вечна егзистенцијална дилема во оваа комична француска реклама

Некои велат дека е машината за перење. Некои велат дека се џуџиња. Зарем никој на ја знае вистината што се случува со чорапите? :) Новата реклама на францускиот ланец на продавници за малопродажба Monoprix  и агенцијата Rosapark се осврнува токму врз ова прашање на еден комичен начин, од неговите егзистенцијални ... Read More »

Најголемата фабрика на Нутела во светот повторно работи

Во процесот на мелење и печење, постоел сомнеж за квалитетот на лешниците кои се составен дел кремот и плочките Киндер Буено Италијанската фабрика Фереро во погонот во Франција, повторно започна со работа и со производство на омилен крем од лешник. Најголемата фабрика на Нутела во светот, поради претпазливост, беше затворена ... Read More »

Едноставно и спектакуларно – оваа трпеливо создадена реклама трансформира цвеќиња во огномет

На хартија, концептот е едноставен: цвеќињата цутат и тоа цутење да се синхронизира со ѕвук на огномент. Но, создавањето на едно такво визуелно искуство во кое секое суптилно движење на цветот точно се совпаѓа со ѕвукот на огнометот е спротивно од едноставно. Агенцијата TBWA\Paris и продукциската куќа Eddy го прифатија ... Read More »

Apple направи три хип-хоп спотови, снимени целосно на iPhone X уреди

Оваа атрактивна кампања од Франција продолжува на тековната платформа “Shot on iPhone ” и им оддава почит на три градови – Марсеј, Лион и Париз Apple го претстави во Франција продолжението на својата кампања “Shot on iPhone” со три хип-хоп филмови снимени во целост на iPhone X уреди. Спотовите се ... Read More »

Трамп исчисти првутка од Макрон – Head & Shoulders го искористи за реклама

Не секој ден шампон за првут се наоѓа на насловните страници, но Head & Shoulders ја искористи дадената можност да го промовира својот производ после виралното ширење на „чудната“ интеракција помеѓу американскиот претседател Доналд Трамп и претседателот на Франција Емануел Макрон за време на неговата посета на Белата Куќа. Имено, ... Read More »

Франција сака да го укине стереотипното сексистичко рекламирање

Водечките француски маркетинг компании и радиодифузни организации започнаа национална кампања против сексистичките стереотипи во рекламите, од тие во кои играчки за камиони рекламираат момчиња, до оние во кои разголени жени продаваат правосмукалки. Тие ја потпишаа повелбата за надзор во рекламирањето, со цел укинување на сексистичките стереотипи за мажите, жените, девојчињата ... Read More »

Бургер Кинг на својот најголем фан му приреди навистина огромно Божиќно изненадување

Саливан К., чест коментатор на социјалните мрежи на Бургер Кинг, доби можност да „отпакува“ цел ресторан За Бургер Кинг 2017 година беше исклучително богата на полето на креативноста. Сега, на крајот на годината, ставија панделка на 2017 година и тоа во буквална смила, со забавен трик во Франција. Имено, компанијата ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365