Home » Tag Archives: часовник

Tag Archives: часовник

OMEGA ја одбележува 50-годишнината од слетувањето на Месечината со ексклузивен модел на Speedmaster

Нил Армстронг и Баз Олдрин станаа првите луѓе кои стапнале на Месечината на 21 јули 1969 година. Нивната „прошетка“ траеше само два и пол часа, но нивниот успех остави траен печат врз историјата на човештвото. Во тој ист момент, OMEGA Speedmaster Professional стана првиот часовник кој бил носен на Месечината. ... Read More »

Духот на вселенските истражувања материјализиран во часовникот OMEGA Speedmaster Moonwatch Apollo 8

Во 1968 година, членовите на вселенската мисија Apollo 8 станаа првите луѓе кои ја виделе темната страна на Месечината. Педесет години покасно, од почит спрема ова значајно достигнување во вселенските истражувања, швајцарскиот бренд за часовници OMEGA го произведе неверојатниот хронограф Speedmaster Moonwatch Apollo 8. Со своето елегантно црно керамичко куќиште, уникатниот ... Read More »

M365#WatchStory: Отвореното срце е одговор на секое време!

Од пред неколку месеци имам привилегија да другарувам со еден одличен модел на часовничарскиот бренд Hamilton, дел од серијата Jazzmaster кој поради својот дизајн на дисплејот е наречен Open Heart. Овој одличен автоматик покрај својот изразен концепт на “швајцарска прецизност со американски дух“ (што впрочем е и своевидна “дефиниција“ за ... Read More »

Hamilton повторно во нов хит филм, овој пат како поддршка на Џек Рајан

Еден од најпознатите карактери во филмскот свет “Џек Рајан” ќе добие спектакуларен нов изглед на малите екрани оваа 2018 година, а часовничарскиот бренд Hamilton го обезбеди совршениот часовникот кој верно ќе му служи на херојот. Часовниците на Hamilton се имаат појавено во над 450 хит филмови од 1932 година, а ... Read More »

Секој ролекс има приказна: Како настана една од најпознатите компании на светот?

Што го предизвикува претприемачкото срце и му дава желба незапирливо да чука посилно и побрзо? “Господа, ние ги правиме најдобрите часовници во светот” – во јануари пред 91 година, пред собраните трговци на часовници рече Ханс Вилсдорф. Претставувајќи го Oyster, првиот водоотпорен рачен часовник, пронајдок кој ќе го одбележи часовничарскиот ... Read More »

Во пресрет на Baselworld – најголемиот светски собир на часовничарски фанатици

Во периодот од 22 до 27 март, градот Базел во Швајцарија ќе биде светската престолнина на часовничарството, посакувајќи им добредојде на преку 2,100 производители и тргувачи на часовници и накит од разни краишта на светот за време на одржувањето на Baselworld Watch and Jewellery Show – најголемиот светски собир на ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365