Home » Tag Archives: Јутјуб

Tag Archives: Јутјуб

По стапките на Нетфликс, Јутјуб ќе работи на интерактивни оригинални емисии

Нетфликс не е единственото големо име во светот на стриминг платформите кое работи на интерактивни емисии, бидејќи тоа го прави и видеосервисот Јутјуб. Јутјуб исто така развива програми кои го користат споменатиот формат, а Бен Релес го предводува новиот оддел кој е фокусиран на интерактивни емисии и специјални емисии во ... Read More »

YouTube ќе престане да прикажува реклами со видеата кои промовираат содржина против вакцинација

Светската здравствена организација неодамна го наведе “одбивањето на вакцинација”, како една од најголемите закани за глобалното здравје во 2019 година YouTube ќе ги демонетизира содржините кои промовираат пораки против вакцинација. Имено, компанијата одлучи да не се прикажуваат реклами со таквите контроверзни содржини, по растечкиот притисок од јавноста да се справи ... Read More »

Видеото “Преглед на годината“ на YouTube со повеќе од 15 милиони дислајкови е најнепопуларното видео на сите времиња

Видеото “Преглед на годината“ кое YouTube традиционално го објавува на крајот на годината, собра неверојатни 15 милиони дислајкови. Најновото видео “Преглед на годината” на овај популарен видео сервис е и нивното најпопуларно видео на сите времиња, со повеќе од 15 милиони негативни реакции, пренесува Асошиејтед Прес. Особено е интересно што ... Read More »

10 најгледани реклами на YouTube во текот на 2018 година

Листата на YouTube прикажува десет реклами кои биле најгледани во текот на годината што изминува. Alexa Loses Her Voice – Amazon Super Bowl LII Commercial-50,3 милиони прегледи Brand – Amazon; Creative Agency – Lucky Generals & D1; Media Agency – Initiative YouTube Music: Open the world of music. It’s all ... Read More »

Кое е најнепопуларното видео на YouTube?

Видеото создадено и објавено од страна на YouTube со кое планираa да ja прослават 2018 година се покажа како целосен дебакл Се` до оваа недела, со години наназад, позицијата на најнепопуларно видео на YouTube, односно видео кое има најмногу корисници (повеќе 10 милиони) кои ставиле “dislike“ ја држеше Џастин Бибер ... Read More »

Google додава подобрени можности за рекламирање и опции за мерење во својата понуда на YouTube

Огласувачите сега ќе имаат уште повеќе можности да ги ангажираат своите гледачи Огласувачите на YouTube сега ќе можат на нивните реклами на оваа платформа да додадат многу повеќе контекстуални информации, како и да прегледуваат софистицирани податоци за кампањите, благодарение на најновата подобрена Brand Lift платформа за мерење на перформансите. Google ... Read More »

Ѕвездите на Јутјуб незадоволни од алгоритмот на сајтот

Тврдат дека Јутјуб манипулира со листите на видеа на кои се претплатиле корисниците Некои од најголемите ѕвезди на Јутјуб ја критикуваат оваа страница заради “експериментирање” со начинот на кој видеата им се доставуваат на нивните следбеници. Без најава, Јутјуб започна да тестира алгоритам кој го промени редоследот на видео клиповите ... Read More »

Импресивен раст на YouTube: 1,8 милијарди месечни посети

  Јутјуб го посетуваат 1.8 милијарди регистрирани корисници секој месец, не сметајќи ги нерегистрираните корисници. “За мене и за сите во Јутјуб е од исклучително значење да се развиваме одговорно”, изјави Сузан Војчицки, извршен директор на Јутјуб. – “Не постојат упатства за тоа како оваа голема платформа може да се ... Read More »

Marketing365 Marketing365 Marketing365